CP Energia, zajmująca się obrotem i dystrybucją gazu oraz zarządzaniem sieciami gazowymi, chce w III kwartale oddać do użytku stację sprężania błękitnego paliwa wraz z infrastrukturą dystrybucyjną. Dzięki niej mieszkańcy i przedsiębiorstwa działające na terenie północno-wschodniej Polski uzyskają kolejną możliwość dostaw surowca, tym razem w oparciu o CNG (sprężony gaz).

Dotychczas lokalne sieci były zaopatrywane w surowiec pochodzący z regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Budowana stacja CNG pozwoli na zwiększenie sprzedaży maksymalnie o 8,5 mln m sześc. błękitnego paliwa rocznie (w 2007 r. ponad 22 mln). Inwestycja jest realizowana przez specjalnie do tego celu powołaną firmę. Jej współudziałowcem jest PL Energia (ma też 24 proc. akcji CP Energii). Zarząd giełdowej spółki nie podaje lokalizacji stacji ani wartości inwestycji. Firma rozbudowuje również flotę cystern do przewozu CNG. Każda z nich pozwala na jednorazowy przewóz do 8,5 tys. m sześc. surowca.

Niedawno CP Energia podpisała z Man Star Trucks & Buses umowę na wybudowanie stacji tankowania CNG na terenie tej firmy w Sadach koło Poznania. CP Energia będzie tam również dostarczać surowiec. Odbiorca wykorzysta go w autobusach napędzanych CNG, które są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej ze względów cenowych i ekologicznych.

Obecnie najsilniejszą pozycję na rynku CNG ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W ubiegłym roku sprzedano około 7 mln m sześc. tego gazu, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2006 r. Mimo dynamicznie rosnącego rynku nie miało konkurencji w zakresie produkcji i sprzedaży CNG.