Opodatkowanie dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych wiąże się zwykle z dokonywaniem wielu transakcji w ciągu roku. Inny jest efekt finansowy zakupu pojedynczego pakietu akcji, a inny wynik podatkowy, stanowiący podsumowanie całego roku. Optymalizacja podatkowa to sposób na przeprowadzanie transakcji dopuszczalnych prawem, które mają doprowadzić do złagodzenia fiskalnych skutków hossy na giełdzie.
[srodtytul]Czym jest optymalizacja podatkowa?[/srodtytul]
Definicja optymalizacji podatkowej nie jest precyzyjna. Najprościej będzie wyjaśnić ten termin jako stosowanie prawem dozwolonych metod korzystnego dla podatnika kształtowania wyniku podatkowego prezentowanego w deklaracji rocznej, przy założeniu, że metody te służą do wykorzystania przywilejów opisanych w ustawach podatkowych przy okazji zawieranych transakcji. Przywileje te mogą dotyczyć np. zastosowanych stawek podatkowych, kosztów uzyskania wpływających na dochód, sposobu ustalania podstawy opodatkowania czy wreszcie rozliczania strat.
Należy jednak uczynić pewne zastrzeżenie – granica, na której kończy się optymalizacja, a zaczyna obchodzenie przepisów ustaw podatkowych, mogące powodować skomplikowane dla inwestora skutki, jest dość cienka, więc w tym artykule omawiane będą rozwiązania, które nie powinny narazić podatnika na jakiekolwiek problemy z organami podatkowymi.
[srodtytul]Sposób pierwszy – wybór rodzaju opodatkowania[/srodtytul]