Czas struktur opartych na złocie

Złoto w ostatnim czasie stało się coraz chętniej wybieraną formą inwestycji. Nie dziwi więc fakt, że kolejne instytucje finansowe oferują produkty strukturyzowane oparte na tym kruszcu. Jak jednak pokazuje historia zysk z tego rodzaju inwestycji nie jest jednak taki pewny

Aktualizacja: 24.02.2017 03:34 Publikacja: 22.11.2011 14:55

Czas struktur opartych na złocie

Foto: AFP

Według danych zebranych przez portal structus.pl obecnie dwie instytucje dają możliwość inwestycji w struktury oparte na złocie.

Więcej o strukturach w serwisie

www.ekonomia24.pl/mojepieniadze

Do 25 listopada w produkt o nazwie Nord Golden oferuje Bank BnB Nord. Jest to trzyletni produkt, z pełną ochroną kapitału, która ma dać zysk, kiedy cena złota wzrośnie.  Jeżeli w ciągu trwania produktu cena złota ani razu nie wzrośnie co najmniej 40 proc. Inwestorzy uzyskają dokładnie taki zysk, jaki zanotuje w tym czasie złoto. Jeżeli jednak cena złota w ciągu trzech lat wzrośnie o co najmniej 40 proc. gracze otrzymają zysk w wysokości 8 -12 proc.

Podobny warunek musi być spełniony w przypadku produktu Zysk jak Złoto oferowanego przez Raiffeisen Bank. Na koniec dwuletniej inwestycji maksymalny zysk może wynieść 35 -51 proc. Warunkiem jest wartość złota na koniec inwestycji w przedziale 100 – 140 proc. wartości początkowej. Jeżeli jednak wartość przekroczy 140 proc. zysk wyniesie 12 – 16 proc. Na produkt ten można zapisywać się do 8 grudnia.

Okazuje się jednak, że gdyby podobne produkty zaoferowano odpowiedni dwa i trzy lata temu zysk inwestorów byłby ograniczony. W ciągu dwóch lat złoto podrożało o blisko 45 proc. w okresie trzyletnim zaś o ponad 100 proc.  Inwestorzy więc mimo wzrostu cen kruszcu nie mogliby uczestniczyć w pełni z „gorączki złota".

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy