Kolejna gorąca dyskusja bez konkretnych ustaleń. Tak wyglądało posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych poświęcone poselskiemu projektowi zmian modelu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Chociaż wydawało się, że po burzliwych obradach i wyjściu projektu z podkomisji sejmowej prace nad nim w końcu nabiorą tempa, to jednak szybko okazało się, że droga do wprowadzenia nowych zasad wcale nie jest usłana różami. Nie chodzi nawet o to, że uczestnicy rynku w wielu kwestiach się nie zgadzają. Prace utrudnia przede wszystkim brak stanowiska rządu w tej sprawie.
Czekanie na rząd
To właśnie z tego powodu podczas środowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych nie zapadły żadne wiążące decyzje.
– Wolą było, aby projekt ustawy był procedowany przy zaakceptowanym i przyjętym przez Radę Ministrów stanowisku rządu. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby tak się stało, ale stan faktyczny na dzisiaj wygląda następująco: stanowisko rządu przygotowane przez Ministerstwo Finansów było przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i na ich poziomie nie zostały zgłoszone żadne merytoryczne uwagi – mówiła Izabela Leszczyna, sekretarz stanu w resorcie finansów. Rada Ministrów nie przyjęła jednak jeszcze stanowiska rządu w związku z uwagami legislacyjnymi, które muszą zostać uwzględnione.
– Chcę podkreślić, że konkluzja płynąca z tego stanowiska jest następująca: rząd wydał pozytywną rekomendację dla projektu poselskiego. Zdaniem rządu szersza i bardziej równomierna partycypacja uczestników rynku kapitałowego w finansowaniu nadzoru nad nim przyczyni się do rozwoju tego rynku i pozwoli sprawiedliwie rozłożyć koszty – argumentowała przedstawicielka MF. Zapewniała także, że stanowisko rządu przyjęte przez Radę Ministrów będzie gotowe na następne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych.
KNF za projektem
Brak stanowiska rządu nie przeszkodził uczestnikom posiedzenia KFP w kolejnej gorącej wymianie argumentów.