Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 09:42 Publikacja: 02.12.2024 06:00
Rosyjskie władze muszą się liczyć z coraz szczelniejszymi sankcjami finansowymi. Jak na razie nie skłoniło ich to jednak do przerwania wojny.
Foto: Fot. Bloomberg/Andrey Rudakov
Czy na horyzoncie jest rozejm pomiędzy Rosją a Ukrainą? Być może zapowiedzią przerwania działań wojennych jest inicjatywa Stephena Lyncha, inwestora z Miami, który zwrócił się do amerykańskiego Departamentu Skarbu o zgodę na zakup... gazociągu Nord Stream 2. Lynch zdołał w 2022 r. uzyskać podobne pozwolenie na zakup likwidowanej szwajcarskiej spółki zależnej Sbierbanku i teraz ma nadzieję na to, że gdy wojna ustanie, to w jego rękach będzie strategiczny gazociąg. Mniejsza z tym, że jest on uszkodzony w wyniku eksplozji i gaz nim od dawna nie płynie. Lynch zapewne spodziewa się, że Niemcom i Rosji będzie bardzo zależało na jego uruchomieniu po wojnie i zdjęciu sankcji z Gazpromu. Czy on jednak nie dzieli skóry na niedźwiedziu? Jak duże są szanse na pokój, czy raczej ryzyko narzucenia Ukrainie niekorzystnego rozejmu?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas