Zaskakująca siła amerykańskich konsumentów – rośnie sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła we wrześniu nieco bardziej niż oczekiwano potwierdzając opinię, że w trzecim kwartale gospodarka utrzymała wysokie tempo wzrostu.

Publikacja: 17.10.2024 15:19

Zaskakująca siła amerykańskich konsumentów – rośnie sprzedaż detaliczna

Foto: Bloomberg

Sprzedaż detaliczna wzrosła w zeszłym miesiącu o 0,4 proc. po nieskorygowanym wzroście o 0,1 proc. w sierpniu, podało w czwartek Biuro Spisu Ludności Departamentu Handlu. Ekonomiści ankietowani przez Reuters prognozowali, że sprzedaż detaliczna, która obejmuje głównie towary i nie jest skorygowana o inflację, wzrośnie o 0,3 proc. Szacunki wahały się od braku zmian do wzrostu o 0,8 proc. Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów, benzyny, materiałów budowlanych i usług spożywczych wzrosła w zeszłym miesiącu o 0,7 proc. po nieskorygowanym wzroście o 0,3 proc. w sierpniu. Ta tak zwana podstawowa sprzedaż detaliczna najbardziej odpowiada składnikowi produktu krajowego brutto, jakim są wydatki konsumenckie. Łączna wartość sprzedaży detalicznej i usług gastronomicznych wyniosła 714,4 mld USD, co oznacza wzrost o 1,7 proc. w ujęciu rocznym. Warto również zauważyć, że dane za poprzedni miesiąc nie zostały zrewidowane i wyniosły 0,1 proc.. Sprzedaż w sektorze handlu detalicznego wzrosła o 0,3 proc. m/m, a sprzedaż bezpośrednia (nonstore retailers) odnotowała imponujący wzrost o 7,1 proc. r/r. Segment gastronomii (food services and drinking places) zanotował wzrost o 3,7 proc. r/r.

Szacunki wzrostu na trzeci kwartał wynoszą około 3,2 proc. w ujęciu rocznym. W drugim kwartale gospodarka rosła w tempie 3,0 proc.

Dobre dane zmniejszą obniżkę stóp Fed

Oznaki odporności gospodarki prawdopodobnie nie zniechęcą Rezerwy Federalnej do ponownego obniżenia stóp procentowych w przyszłym miesiącu, ale ugruntują oczekiwania na mniejszą obniżkę kosztów finansowania zewnętrznego o 25 punktów bazowych.

Amerykański bank centralny rozpoczął w zeszłym miesiącu cykl łagodzenia polityki pieniężnej od niezwykle dużej, o pół punktu procentowego, obniżki podstawowej stopy procentowej do przedziału 4,75–5,00 proc. w obliczu rosnących obaw o sytuację na rynku pracy. Aby ograniczyć inflację, Fed podniósł stopy procentowe o 525 punktów bazowych w latach 2022 i 2023.

Wydatki i cała gospodarka opierają się na solidnym wzroście dochodów, dużych oszczędnościach oraz solidnych bilansach gospodarstw domowych. Choć dynamika rynku pracy uległa spowolnieniu, zwolnienia pozostają na historycznie niskim poziomie, co wspiera wzrost płac.

– Jak już dawno argumentowaliśmy, wydatki konsumpcyjne, zatrudnienie netto i dochody z wynagrodzeń utknęły w odpornym i samonapędzającym się cyklu pozytywnych zmian w trakcie tej ekspansji, naładowanym wzrostem zamożności gospodarstw domowych i podaży pracy – powiedział Jonathan Millar, starszy ekonomista ds. USA w Barclaysie. – Trwałe pogorszenie wydatków konsumenckich wymagałoby czegoś, co znacząco osłabiłoby ten cykl, na przykład zwiększonej ostrożności konsumentów, która podniesie stopę oszczędności, lub niechęci przedsiębiorstw do zatrudniania pomimo dużego popytu – dodał.

Siła amerykańskiego konsumenta zaskakuje

– Silniejsze od oczekiwań dane dotyczące sprzedaży detalicznej, w połączeniu z dynamicznym wzrostem płac (+4,0 proc. r/r), potwierdzają trwałą siłę konsumpcji w gospodarce USA. Taka sytuacja może opóźniać tempo spadku inflacji, co prawdopodobnie zmusi Fed do bardziej ostrożnego podejścia w kwestii dalszego luzowania polityki pieniężnej. Oczekiwania rynkowe co do obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu pozostają aktualne. Dodatkowo, w reakcji na te dane obserwujemy umocnienie dolara – skomentowali dane analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle