EBC znów obniżył stopy o 25 pb. "Trwa proces dezinflacyjny"

Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową o 25 pb., do poziomu 3,25 proc. Stopa refinansowa została obniżona również o 25 pb., do 3,40 proc. Takich decyzji spodziewał się wcześniej rynek.

Publikacja: 17.10.2024 14:33

EBC znów obniżył stopy o 25 pb.  "Trwa proces dezinflacyjny"

Foto: Bloomberg

Najnowsza obniżka stóp dokonana przez EBC jest już trzecią dokonaną w tym roku. Do poprzednich doszło w czerwcu i we wrześniu. Od początku cyklu luzowania polityki pieniężnej, obniżył on stopę depozytową (którą zaczął traktować jako główną) łącznie o 75 pb., a stopę refinansową o 110 pb. Analitycy twierdzą, że w grudniu może dojść do jeszcze jednej obniżki.

„Rynek prognozuje dalsze spadki stóp procentowych, z oczekiwaniem, że poziom 2% zostanie osiągnięty do końca 2025 roku. Decyzja EBC ma na celu wsparcie spowalniającej gospodarki strefy euro, w której ostatnie dane makroekonomiczne, zwłaszcza z Niemiec i Francji, wskazują na pogarszające się wskaźniki PMI oraz dalszy spadek inflacji, która we wrześniu wyniosła 1,7 proc. r./r., co sugeruje możliwość dalszego łagodzenia polityki pieniężnej." - uważają analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Czytaj więcej

Polska znów w inflacyjnym czubie Unii. Tylko dwa kraje przed nami

- Argumenty za działaniem wzrosły, odkąd Rada Prezesów EBC zebrała się we wrześniu i uznają to nawet bardziej „jastrzębio” nastawieni jej członkowie. Oceniający wypowiedzi jej członków indeks ECBSpeak jest w pobliżu dołków, co sygnalizuje, że Rada Prezesów staje się coraz bardziej „gołębia” - wskazuje David Powell, ekonomista z Bloomberg Economics.

Europejski Bank Centralny podkreśla, że zdecydował się na cięcie stóp, bo coraz bardziej pewne jest to, że inflacja będzie znajdowała się w celu. „Spływające informacje o inflacji pokazują, że trwa proces dezinflacyjny. Wpływ na perspektywy dla inflacji mają również negatywne niespodzianki we wskaźnikach aktywności ekonomicznej. Jednocześnie warunki finansowania pozostają restrykcyjne” - mówi komunikat z posiedzenia EBC. 

Jak wysoka jest inflacja konsumencka w strefie euro?

 Z opublikowanych w czwartek skorygowanych danych wynika, że wyhamowała ona z 2,2 proc. w sierpniu do 1,7 proc. we wrześniu. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,1 proc., po sierpniowym wzroście o 0,1 proc. Inflacja bazowa (czyli nie uwzględniająca cen żywności, paliw i energii) zniżkowała z 2,8 proc. do 2,7 proc., a w ujęciu miesięcznym wyhamowała z 0,3 proc. do 0,1 proc. Spośród krajów eurolandu, najwyższa inflacja HICP (czyli inflacja konsumencka liczona według metodologii Eurostatu) była we wrześniu w Belgii. Wyniosła ona 4,3 proc. Najniższa była natomiast w Irlandii, gdzie była zerowa. 

Czytaj więcej

Kolejne obniżki stóp procentowych w regionie. "Globalne nastroje okrzepły"
Gospodarka światowa
EBC tnie stopy, a Lagarde nie widzi ryzyka recesji
Gospodarka światowa
Zaskakująca siła amerykańskich konsumentów – rośnie sprzedaż detaliczna
Gospodarka światowa
Administracja Bidena chce ograniczyć innym krajom rozwój technologii AI
Gospodarka światowa
Banki z Wall Street z wynikami lepszymi od prognoz
Gospodarka światowa
Ekonomiczny Nobel za badania nad dobrobytem
Gospodarka światowa
Nobel z ekonomii, czyli niedoceniane wektory zmian na lepsze