Kolejne rozczarowanie z Niemiec. „Te dane potwierdzają erozję”

PKB strefy euro urósł w drugim kwartale o 0,2 proc. kw./kw. – podał w piątek Eurostat w finalnym odczycie. Dane są ciągnięte w dół m.in. przez wyniki Niemiec. W sierpniu po raz kolejny u naszych zachodnich sąsiadów rozczarowała produkcja przemysłowa.

Publikacja: 06.09.2024 16:28

Kolejne rozczarowanie z Niemiec. „Te dane potwierdzają erozję”

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

0,2 proc. kw./kw. – o tyle wzrósł PKB w strefie euro w drugim kwartale br., według piątkowych danych Eurostatu. Tym samym urząd zrewidował w dół wcześniejsze dane o 0,1 pkt proc. „Wygląda na to, że czerwcowa projekcja EBC była zbyt optymistyczna” – zauważają ekonomiści mBanku przypominając, że bank centralny przewidywał 0,4-procentową dynamikę wzrostu. W tym, ale też w spadającej dynamice jednostkowych kosztów pracy, można poczytywać utwierdzenia dla cięcia stóp w strefie euro na posiedzeniu 12 września.

Niemcy na krawędzi recesji

Mizerne odczyty bliskie zera (na poziomie -0,1-0,3 proc. kw./kw.) strefa euro notuje od blisko dwóch lat, od drugiego kwartału 2023 r. roczna dynamika nie przekracza 1 proc. (acz i tak 0,6 proc. z drugiego kwartału br. to najwięcej w tym okresie). Na marginesie: akurat dynamika polskiej gospodarki w drugim kwartale była na tle UE imponująca – wzrost o 1,5 proc. kw./kw. był najwyższy w Unii, a 4 proc. r/r ustępował tylko odczytowi z Malty.

Liderami wzrostu w strefie euro są m.in. państwa południa, szczególnie Hiszpania (ze wzrostem o 0,8 proc. kwartał do kwartału), które korzystają obecnie z odbicia w turystyce oraz wykorzystują środki z Funduszu Odbudowy. Cały czas na krawędzi recesji chwieją się zaś Niemcy – ich gospodarka skurczyła się kwartał do kwartału o 0,1 proc., rok do roku odnotowano okrągłe 0 proc. wzrostu.

Czytaj więcej

Rząd Niemiec chce sprzedać pakiet akcji Commerzbanku

Produkcja przemysłowa rozczarowała

Dodatkowo, najnowsze dane od naszych zachodnich sąsiadów nie wskazują na rychłe ożywienie. Tamtejszą gospodarkę ciągnie w dół przede wszystkim słabość przemysłu. Znów rozczarowały dane o produkcji przemysłowej – w lipcu spadła ona o 2,4 proc. względem czerwca, wyraźnie mocniej od prognoz (w okolicach -0,3 proc.). Rok do roku spadek sięgnął 5,3 proc.

W lipcu produkcja spadła w większości sektorów niemieckiego przemysłu, w tym m.in. w branży motoryzacyjnej (o 8,1 proc. m/m), elektronicznej i metalowej. „Te dane nie tylko oddalają ożywienie cykliczne, ale potwierdzają słabości strukturalne gospodarki niemieckiej i erozję jej przewag konkurencyjnych. Wydaje się, że wyczerpał się model biznesowy oparty na taniej energii i łatwym dostępie do dużych rynków eksportowych” – komentują ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Piątkowe dane były tym bardziej rozczarowujące, że delikatny promyk nadziei dało zaskoczenie z czwartku. Wówczas okazało się, że lipcowe zamówienia dla niemieckiego przemysłu urosły o 2,9 proc. względem czerwca, wyraźnie mocniej od prognoz. - Ponownie zaskoczyły duże zamówienia, a po ich wyłączeniu nastąpił spadek  o 0,4 proc. m/m – zauważają ekonomiści PKO BP. Gorzej radzą sobie zamówienia krajowe niż zagraniczne, co nie jest też dobrym sygnałem dla polskich eksporterów. Również miękkie wskaźniki, m.in. PMI (tylko 42,4 pkt w sierpniu, bardzo mocno poniżej neutralnych 50 pkt), sygnalizują przeciągający się okres dekoniunktury w niemieckim przemyśle.

W takich okolicznościach trudno dziwić się instytutowi badania koniunktury Ifo z Monachium, który obniżył właśnie prognozę wzrostu PKB Niemiec w 2024 r. z 0,4 proc. do 0 proc. w 2024 r. i z 1,5 proc. do 0,9 proc. w 2025 r.

Czytaj więcej

Niemcy. Niższe zamówienia, niższy eksport
Gospodarka światowa
USA: Rynek pracy osłabł, ale recesji nie widać
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Gospodarka światowa
Trump stracił miliardy, kurs Trump Media na dnie
Gospodarka światowa
Czemu Elon Musk postawił się brazylijskiemu „Voldemortowi”?
Gospodarka światowa
Krzywa rentowności przestała być odwrócona
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Gospodarka światowa
Krzywa rentowności w USA przestała być odwrócona
Gospodarka światowa
Ostra przecena Nvidii pociągnęła w dół indeksy