Olimpiada w Paryżu wzmocniła europejski wzrost gospodarczy

Wskaźniki koniunktury PMI ze strefy euro, Niemiec i Francji pokazują, że przemysł był w sierpniu nadal w recesji, ale sektor usługowy doświadczał wzrostu. Dane byłyby pewnie gorsze, gdyby nie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Publikacja: 22.08.2024 12:40

Olimpiada w Paryżu wzmocniła europejski wzrost gospodarczy

Foto: Adobe Stock

Łączny indeks PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 50,2 pkt w lipcu do 51,2 pkt w sierpniu, podczas gdy średnio spodziewano się jego spadku do 50,1 pkt. Wskaźnik dla branży usługowej pozytywnie zaskoczył, rosnąc z 51,9 pkt do 53,3 pkt, a oczekiwano, że utrzyma się on na lipcowym poziomie. Indeks dla przemysłu spadł jednak z 45,8 pkt do 45,6 pkt i pozostał na „terytorium recesyjnym” (każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt sugeruje recesję w danym sektorze, a powyżej 50 pkt ekspansję aktywności).

Aktywność gospodarcza w strefie euro wzrosła. Ale to pozory

Dosyć słabe okazały się dane z Niemiec, czyli największej gospodarki strefy euro. Przemysłowy PMI spadł tam z 43,2 pkt do 42,1 pkt, podczas gdy spodziewano się jego zwyżki do 43,5 pkt. Usługowy PMI zniżkował natomiast z 52,5 pkt do 51,4 pkt, a oczekiwano spadku tylko do 52,3 pkt.

We Francji, wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł z 44 pkt do 42,1 pkt. Średnio prognozowano wcześniej jego wzrost do 44,4 pkt. Usługowy PMI skoczył jednak z 50,1 pkt aż do 55 pkt. Oczekiwano jego wzrostu tylko do 50,3 pkt. To, że zwyżkował dużo bardziej niż się spodziewano, mogło być mocno związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

– Na pierwszy rzut oka to wygląda na miłą niespodziankę: aktywność gospodarcza w strefie euro wzrosła w sierpniu. Bliższe przyjrzenie się danym wskazuje jednak, że fundamenty są bardziej chwiejne niż może się wydawać. Poprawa wskaźników to głównie skutek wzrostu aktywności usługowej we Francji, związanego z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Jest wątpliwe, by ta dynamika utrzymała się w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie zwolniło tempo wzrostu w sektorze usługowym w Niemczech, a przemysł strefy euro szybko się kurczy – twierdzi Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Banku, czyli instytucji biorącej udział w tworzeniu sondaży PMI.

Jak duży może być wzrost gospodarczy w strefie euro w trzecim kwartale?

– Wstępne dane PMI za sierpień pokazują, że w strefie euro jest niewielka dynamika wzrostowa w trakcie trzeciego kwartału. To wzmacnia nasze przekonanie, że ożywienie gospodarcze będzie słabsze, niż wcześniej oczekiwano. To również współbrzmi z sygnałami z innych sondaży i jest zbieżne z naszymi obniżonymi prognozami na drugą połowę 2024 r. – podkreśla Leo Barincou, ekonomista firmy badawczej Oxford Economics.

– Wzrost łącznego wskaźnika PMI dla strefy euro był wyższy od prognoz, ale wciąż odpowiada on wzrostowi PKB zwalniającemu do około 0,1 proc. kw./kw. w trzecim kwartale, po zwyżce o 0,3 proc. kw./kw. w drugim kwartale – wskazuje Franziska Palmas, ekonomistka z Capital Economics.

Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy wzrostu PKB dla strefy euro na trzeci kwartał wahają się od 0,1 proc. zwyżki kw./kw. (Bank J. Safra Sarasin) do wzrostu o 0,5 proc. (m.in. Deutsche Bank i Credit Agricole). Ich mediana jest na poziomie 0,3 proc. W przypadku Niemiec projekcje wzrostu PKB na ten kwartał są w przedziale od 0 proc. do 0,5 proc., a dla Francji – też od 0 proc. do 0,5 proc.

Gospodarka światowa
Skandal na Wall Street. Dane o etatach z BLS wyciekły do banków
Gospodarka światowa
Modi gra przyjaciela Ukrainy, ale wcześniej bardzo pomógł Rosji
Gospodarka światowa
Czy niepewność przed wyborami spowolni hossę?
Gospodarka światowa
Zaczyna się najbardziej niepewna część cyklu
Gospodarka światowa
Inwestorzy mocniej wierzą w cięcia stóp
Gospodarka światowa
South China Morning Post: Partia komunistyczna przeciwko wiejskim klanom