Shein szykuje się do debiutu na londyńskiej giełdzie

Shein, wywodząca się z Chin kontrowersyjna platforma e-commerce oferująca m.in. odzież I spędzająca sen z powiek m.in. polskim przedsiębiorcom działającym w tej branży wybiera się na londyńską giełdę.

Publikacja: 04.06.2024 17:18

Platforma Shein

Platforma Shein

Foto: Adobe Stock

Według niepotwierdzonych jeszcze przez spółkę informacji, prospekt emisyjny Shein miałby trafić do brytyjskich urzędników nawet w tym tygodniu – podało BBC.com nie ujawniając źródła informacji. Wycena Shein uzyskana w pierwotnej ofercie publicznej (IPO) miałaby wynieść 51,7 mld funtów, czyli około 66 mld dolarów.

Wcześniej gigant próbował bezskutecznie wejść na giełdę w Stanach Zjednoczonych. Pojawiły się jednak komentarze prawników obawiających się związków detalisty z Chińską Republiką Ludową. Takie argumenty w Stanach Zjednoczonych mających napięte stosunki z Chinami zwykle oznaczają jedno.

Shein jest krytykowana z jednej strony za ignorowanie wymogów środowiskowych przy produkcji, a z drugiej za niskie ceny i jakość produktów. Z kolei polscy przedsiębiorcy krytykują unijnych i polskich urzędników za to, że pozwalają chińskiej firmie nie płacić cła i podatków.

BBC przypomina, że aby poprawić swoje referencje w obszarze ekologii na początku tygodnia Shein uruchomił we Francji, a wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Ma to zrobić jeszcze w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć kiedy – nie wiadomo.

BBC zastanawia się, co zrobi LSE. Debiut chińskiego giganta byłby zapewne ważny dla tego rynku z powodów finansowych. Rząd Wielkiej Brytanii stara się przyciągnąć uwagę emitentów, ponieważ giełda jest ważnym elementem tamtejszego rynku finansowego. Tymczasem szereg firm zamiast wejść na parkiet w Londynie wybrało w ostatnim czasie giełdę w Stanach Zjednoczonych.

Według nieoficjalnych informacji Shein może złożyć prospect w Financial Conduct Authority (FCA) w tym tygodniu lub później, ale w czerwcu.

- To byłaby duża sprawa dla londyńskiego rynku giełdowego – oceniła Colleen McHugh, dyrektor inwestycyjny w Wealthify na antenie BBC.

Ekspertka dodała też od razu, że spółka może mieć problemy z uzyskaniem akceptacji z powodu uwag co do tego jak prowadzi biznes.

Dodała też od razu, że spółka może mieć problemy z uzyskaniem akceptacji z powodu uwag co do tego jak prowadzi biznes.

Szwajcarska grupa aktywistów Public Eye odkryła, że pracownicy zakładów zaopatrujących platformę w Chinach pracowali ponad normę. Gigant zapewniał wtedy, że robi wszystko, aby nie dopuszczać do takiej sytuacji.

Dyrektor wykonawczy Shein, Donald Tang jest obywatelem amerykańskim. Pracował dla Bear Stearns w Azji. W ostatnich miesiącach miał spotkać się z wysoko postawionymi osobami w administracji brytyjskiej w sprawie debiutu w Londynie.

Poza Shein przedsiębiorcy w Polsce i Unii Europejskiej narzekają na konkurencję ze strony Temu. Obie firmy są bardzo aktywnymi reklamodawcami, co sprawia, że trudno z nimi konkurować o uwagę internautów.

Urzędnicy nie pozostają głusi na ich uwagi. Chińskim platformom przyglądają się zarówno ministrowie finansów, lokalne urzędy antymonopolowe, w tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i decydenci na szczeblu unijnym.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd