Lekka poprawa w europejskim przemyśle i usługach

Wstępne majowe odczyty indeksów koniunktury PMI z Europy Zachodniej pokazują złagodzenie recesji w przemyśle i ożywienie w sektorze usług.

Publikacja: 23.05.2024 11:43

Lekka poprawa w europejskim przemyśle i usługach

Foto: Adobe Stock

Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 51,7 pkt w kwietniu do 52,3 pkt w maju i był nieco wyższy od prognoz. Indeks mierzący koniunkturę w sektorze usług eurolandu pozostał w maju na poziomie 53,3 pkt, podczas gdy średnio prognozowano jego wzrost do 53,3 pkt. Wskazywał jednak na kontynuację ożywienia gospodarczego. (Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt sugeruje ekspansję w danym sektorze, a poniżej tego poziomu recesję.) Przemysłowy PMI wzrósł z 45,7 pkt do 47,4 pkt, a spodziewano się jego zwyżki tylko do 46,3 pkt.

Nieco lepsze od prognoz okazały się dane z Niemiec, czyli z największej gospodarki strefy euro. PMI dla niemieckiego przemysłu wzrósł z 42,5 pkt do 45,4 pkt, podczas gdy oczekiwano zwyżki do 43,5 pkt. Wskaźnik dla branży usługowej zwyżkował natomiast z 53,2 pkt do 53,9 pkt, wobec oczekiwanego wzrostu do 53,5 pkt. 

Czytaj więcej

Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej

Bardziej niejednoznaczne odczyty napłynęły z Francji. Przemysłowy PMI wzrósł tam z 45,3 pkt do 46,7 pkt, podczas gdy spodziewano się jego wzrostu do 46 pkt. Wskaźnik dla sektora usług spadł jednak z 51,3 pkt do recesyjnego poziomu 49,3 pkt. Prognozowano jego wzrost do 51,5 pkt.

- Łączny wskaźnik PMI dla strefy euro pokazywał w maju wzrost gospodarczy trwający już trzy miesiące z rzędu oraz to, że gospodarka nabiera więcej siły. Zachęcające jest to, że nowe zamówienia rosną w zdrowym tempie, a poprawa nastrojów spółek jest odzwierciedlona w stałym tempie wzrostu zatrudnienia. Tym razem są też dobre wiadomości dla Europejskiego Banku Centralnego. Inflacja cen na wyjściu i wejściu w sektorze usług osłabła bowiem w porównaniu z poprzednim miesiącem. To będzie wspierało argumenty EBC za cięciem stóp na spotkaniu wyznaczonym na 6 czerwca — twierdzi Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Banku, czyli instytucji uczestniczącej w przeprowadzaniu badań PMI.

- Odczyty PMI za maj sugerują, że gospodarka strefy euro nadal rosła w drugim kwartale, a jednocześnie presja cenowa się zmniejszała, pozostając jednak wysoka w sektorze usług. Jest bardzo prawdopodobne, że EBC dokona w czerwcu obniżki stóp, ale jeśli gospodarka będzie nadal trzymała się dobrze, to dalsze cięcia mogą być wolniejsze, niż się spodziewaliśmy. Majowa zwyżka łącznego wskaźnika PMI sugeruje, że PKB wzrośnie w drugim kwartale o około 0,3 proc. kw./kw., czyli w takim samym tempie jak w pierwszych trzech miesiącach roku — wskazuje Franziska Palmas, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.

Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle
Gospodarka światowa
Drugie życie hedgingowego szału po klęsce. Co ujawniają zawirowania na rynkach