Lekka poprawa w europejskim przemyśle i usługach

Wstępne majowe odczyty indeksów koniunktury PMI z Europy Zachodniej pokazują złagodzenie recesji w przemyśle i ożywienie w sektorze usług.

Publikacja: 23.05.2024 11:43

Lekka poprawa w europejskim przemyśle i usługach

Foto: Adobe Stock

Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 51,7 pkt w kwietniu do 52,3 pkt w maju i był nieco wyższy od prognoz. Indeks mierzący koniunkturę w sektorze usług eurolandu pozostał w maju na poziomie 53,3 pkt, podczas gdy średnio prognozowano jego wzrost do 53,3 pkt. Wskazywał jednak na kontynuację ożywienia gospodarczego. (Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt sugeruje ekspansję w danym sektorze, a poniżej tego poziomu recesję.) Przemysłowy PMI wzrósł z 45,7 pkt do 47,4 pkt, a spodziewano się jego zwyżki tylko do 46,3 pkt.

Nieco lepsze od prognoz okazały się dane z Niemiec, czyli z największej gospodarki strefy euro. PMI dla niemieckiego przemysłu wzrósł z 42,5 pkt do 45,4 pkt, podczas gdy oczekiwano zwyżki do 43,5 pkt. Wskaźnik dla branży usługowej zwyżkował natomiast z 53,2 pkt do 53,9 pkt, wobec oczekiwanego wzrostu do 53,5 pkt. 

Czytaj więcej

Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej

Bardziej niejednoznaczne odczyty napłynęły z Francji. Przemysłowy PMI wzrósł tam z 45,3 pkt do 46,7 pkt, podczas gdy spodziewano się jego wzrostu do 46 pkt. Wskaźnik dla sektora usług spadł jednak z 51,3 pkt do recesyjnego poziomu 49,3 pkt. Prognozowano jego wzrost do 51,5 pkt.

- Łączny wskaźnik PMI dla strefy euro pokazywał w maju wzrost gospodarczy trwający już trzy miesiące z rzędu oraz to, że gospodarka nabiera więcej siły. Zachęcające jest to, że nowe zamówienia rosną w zdrowym tempie, a poprawa nastrojów spółek jest odzwierciedlona w stałym tempie wzrostu zatrudnienia. Tym razem są też dobre wiadomości dla Europejskiego Banku Centralnego. Inflacja cen na wyjściu i wejściu w sektorze usług osłabła bowiem w porównaniu z poprzednim miesiącem. To będzie wspierało argumenty EBC za cięciem stóp na spotkaniu wyznaczonym na 6 czerwca — twierdzi Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Banku, czyli instytucji uczestniczącej w przeprowadzaniu badań PMI.

- Odczyty PMI za maj sugerują, że gospodarka strefy euro nadal rosła w drugim kwartale, a jednocześnie presja cenowa się zmniejszała, pozostając jednak wysoka w sektorze usług. Jest bardzo prawdopodobne, że EBC dokona w czerwcu obniżki stóp, ale jeśli gospodarka będzie nadal trzymała się dobrze, to dalsze cięcia mogą być wolniejsze, niż się spodziewaliśmy. Majowa zwyżka łącznego wskaźnika PMI sugeruje, że PKB wzrośnie w drugim kwartale o około 0,3 proc. kw./kw., czyli w takim samym tempie jak w pierwszych trzech miesiącach roku — wskazuje Franziska Palmas, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.

Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?
Gospodarka światowa
Rosja wraca do próby szantażu nuklearnego