PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale

Gospodarka Japonii skurczyła się w pierwszym kwartale o 2 proc. (to dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym), podczas gdy średnio oczekiwano spadku PKB o 1,5 proc., po zerowym wzroście w czwartym kwartale.

Publikacja: 16.05.2024 09:07

PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale

Foto: Adobe Stock

PKB zmniejszył się o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, po wzroście o 0 proc. w końcówce 2023 r. Konsumpcja prywatna spadła o 0,7 proc., podczas gdy spodziewano się spadku tylko o 0,2 proc. Kurczyła się już czwarty kwartał z rzędu, co było najdłuższą serią jej spadków od 2009 r. Wydatki kapitałowe spadły o 0,8 proc., a handel zagraniczny przyczynił się do ścięcia 0,3 pkt proc. PKB. 

Czy to oznacza, że Japonia znalazła się na krawędzi recesji? Władze japońskie liczą, że uda się uniknąć tego scenariusza, dzięki rosnącym płacom. Liczą również na to, że obniżka podatku dochodowego wchodząca w życie w czerwcu pozwoli pobudzić konsumpcję.

- Gospodarka Japonii sięgnęła dna w pierwszym kwartale. W obecnym kwartale z pewnością dozna ona odbicia, dzięki rosnącym płacom, ale pozostaje spora niepewność dotycząca tego jaka będzie konsumpcja w sektorze usług - twierdzi Yoshimasa Maruyama, główny ekonomista rynkowy w SMBC Nikko Securities.

Co zrobi Bank Japonii?

Słabe dane o PKB mogą skomplikować zadanie stojące przed Bankiem Japonii. W marcu dokonał on pierwszej podwyżki stóp procentowych od 2007 r., kończąc okres ujemnych stóp. Obecnie główna stopa procentowa jest tam w przedziale od 0 proc. do 0,1 proc. Część analityków spodziewa się, że do kolejnej podwyżki stóp może dojść latem. Jeśli będą jednak nadal napływały sygnały mówiące o osłabieniu gospodarki, to może do skłonić japoński bank centralny do przesunięcia podwyżki.

- Jest możliwe, że timing podwyżek stóp zostanie przesunięty w zależności od tego jak mocno PKB odbije się w drugim kwartale - wskazuje Maruyama.

Tymczasem osłabienie jena tworzy ryzyko przyspieszenia inflacji oraz tego, że japońscy konsumenci będą mniej skłonni wydawać pieniądze. W czwartek rano za 1 dolara płacono 154,2 jeny. Japońska waluta umocniła się w ciągu ostatnich dwóch dni. We wtorek notowania japońskiej waluty przekraczały jednak 156,5 jena za 1 USD, a w kwietniu przebiły one poziom 160 jenów za 1 dolara i były najsłabsze od 1990 r. Jen stracił od początku roku 8,6 proc. wobec dolara, a przez ostatnie 12 miesięcy osłabł o prawie 12 proc.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd