W portfelu inwestycyjnym Warrena Buffetta aż 16,8 proc. stanowią gotówka, jej ekwiwalenty oraz krótkoterminowe papiery wartościowe. Stan środków pieniężnych Berkshire osiągnął rekordową kwotę 188,99 miliardów dolarów, w porównaniu do 167,6 mld w czwartym kwartale ub.r. – Buffett wcześniej zdradził, że każdego poniedziałku kupuje 3-miesięczne i 6-miesięczne bony skarbowe. Ilość posiadanej gotówki i krótkoterminowych bonów skarbowych przez Berkshire Hathaway rośnie niemal nieprzerwanie od wielu lat – podkreśla Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd.
Czy to oznacza, że Buffett coraz bardziej przygotowuje się na spadki na giełdach? „Swingujemy tylko piłki, które lubimy” – powiedział pytany, dlaczego nie wykorzystał swoich środków na nowe inwestycje. „Nie używamy go teraz na poziomie 5,4 proc., ale używalibyśmy go, gdyby wynosił 1 proc. Nie mówcie Rezerwie Federalnej” – dodał żartobliwie. Jak jednak zauważa analityk, ilość gotówki względem wartości księgowej nie odbiega od średniej z minionych 10 lat.
Czytaj więcej
Firma Warrena Buffetta zmniejszyła swoje ogromne udziały w Apple i jej zasoby gotówkowe osiągnęły rekordową kwotę 189 miliardów dolarów. Rekordowy jest też zysk operacyjny.
„Nasze saldo środków pieniężnych i bonów skarbowych na koniec kwartału wyniosło 182 miliardy dolarów. Można założyć, że na koniec tego kwartału prawdopodobnie wyniosą około 200 mld dol. Chcielibyśmy je wydać, ale nie wydamy, chyba że uznamy, że robią coś, co wiąże się z niewielkim ryzykiem i może przynieść nam dużo pieniędzy” – powiedział Buffett.
Mniej udziałów Berkshire Hathaway w Apple
Berkshire Hathaway po raz kolejny zmniejszyło swój udział w Apple. Obecnie wartość ich udziałów w tej spółce wynosi ok. 135,4 mld USD, co oznacza 13-proc. spadek inwestycji. – Decyzja Buffetta o sprzedaży zaskoczyła wielu, biorąc pod uwagę jego entuzjazm dla firmy, którą nazywał swoją drugą najważniejszą spółką po grupie ubezpieczeniowej Berkshire. Buffett przyznał, że poprzednia redukcja udziałów w Apple z 2020 roku mogła być błędem, a ostatnie cięcia były motywowane względami podatkowymi, nie zaś negatywną oceną przyszłych perspektyw akcji – cytuje słynnego amerykańskiego milionera Grzegorz Dróżdż.