Paneuropejski indeks giełdowy Stoxx Europe 50 rósł w czwartek po południu o ponad 1 proc. i sięgnął najwyższego poziomu od 23 lat. Szerszy indeks Stoxx Europe 600 po raz pierwszy w historii przebił poziom 500 pkt. Inwestorzy reagowali w ten sposób na komunikat z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. O ile EBC nie zaskoczył nikogo pozostawiając główną stopę procentową na poziomie 4,5 proc., to niespodzianką było cięcie przez niego prognoz dotyczących inflacji. Wcześniejsza projekcja mówiła o wzroście cen wynoszącym 2,7 proc. w 2024 r., a nowa wskazuje, że wyniesie on 2,3 proc. Cel inflacyjny ma zostać osiągnięty w 2025 r., gdy inflacja konsumencka wyniesie 2 proc.
Czytaj więcej
Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w przemyśle strefy euro spadł z 46,6 pkt w styczniu do 46,1pkt w lutym, a oczekiwano wzrostu do 47 pkt. PMI dla sektora usług wzrósł jednak z 48,4 pkt do 50 pkt, czyli do poziomu odgradzającego recesję od ekspansji.
Christine Lagarde, prezes EBC, stwierdziła na czwartkowej konferencji prasowej, że postępy w walce z inflacją w strefie euro są "dobre", a bank centralny jest bardziej pewny sukcesu, ale ta pewność jeszcze nie jest "wystarczająca". Lagarde zaznaczyła, że dalsze działania EBC będą w ogromnym stopniu zależne od danych.
Kiedy EBC może zacząć ciąć stopy procentowe?
- Na kwietniowym posiedzeniu będziemy wiedzieć nieco więcej, a na czerwcowym dużo więcej - powiedziała Lagarde. Rynek odebrał to jako kolejną sugestię tego, że na czerwcowym posiedzeniu EBC zacznie się cykl obniżek stóp procentowych. Tuż przed konferencją Lagarde, rynek kontraktów terminowych sugerował, że jest 75 proc. na realizację takiego scenariusza, a tylko 20 proc. na pierwszą podwyżkę w kwietniu. Szefowa EBC stwierdziła, że na razie nie dyskutowano na Radzie Prezesów o cięciach stóp, a jedynie poruszano kwestię tego, by polityka pieniężna stała się nieco mniej restrykcyjna.
Czytaj więcej
Jeśli Rezerwa Federalna zdecyduje się w marcu na ograniczenie programu QT, to skutek tego będzie podobny do „nieoficjalnej" obniżki stóp – mówi „Parkietowi” Althea Spinozzi, dyrektor ds. strategii instrumentów o stałym dochodzie w Saxo Banku.