Franklin Templeton: S&P 500 sięgnie 4.744 pkt, zyski spółek wzrosną o 5,8 proc.

Zarządzający spodziewają się, że na koniec 2024 r. indeks S&P 500 znajdzie się na poziomie 4.744 pkt., amerykańskie spółki zanotują wzrost zysków o 5,8 proc. a rynki USA i wchodzące będą miały lepsze wyniki niż rynki rozwinięte poza Stanami Zjednoczonymi - wynika z badań Franklin Templeton Institute.

Publikacja: 02.03.2024 09:49

Franklin Templeton: S&P 500 sięgnie 4.744 pkt, zyski spółek wzrosną o 5,8 proc.

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Instytut Franklin Templeton Institute przeprowadził badanie wśród zarządzających portfelami inwestycyjnymi dotyczące akcji, inwestycji private equity, instrumentów o stałym dochodzie, instrumentów opartych na długu prywatnym, nieruchomości, aktywów cyfrowych, funduszy hedgingowych i inwestycji private equity na rynku wtórnym.

Zgodnie z wynikami ankiety, indeks S&P 500 ma zakończyć rok na poziomie 4.744 pkt, co oznaczałoby stagnację na przestrzeni roku. Będzie to efekt rozczarowującego wzrostu zysków o 5,8 proc. w porównaniu z oczekiwaniami zakładającymi wzrost na poziomie 9,7 proc.

W ocenie zarządzających, inwestycje skoncentrowane na wartości będą osiągały lepsze wyniki niż inwestycje wzrostowe, akcje małych spółek będą radziły sobie lepiej niż papiery przedsiębiorstw o dużej kapitalizacji, a Stany Zjednoczone i rynki wschodzące wypracują lepsze wyniki niż rynki rozwinięte poza Stanami Zjednoczonymi.

"Czynniki, na których się skupiamy, to rentowność przepływów pieniężnych, wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału i wysoka rentowność kapitału własnego. Sektory, które będą osiągać ponadprzeciętne wyniki, to technologie z wyłączeniem tzw. „siedmiu wspaniałych”, ochrona zdrowia, przemysł i finanse. Nasze obawy budzą przede wszystkim czynniki geopolityczne, rozczarowujące zyski, oraz recesja" - napisano w raporcie Franklin Templeton Institute.

W 2024 roku zarządzający spodziewają się czterech cięć stóp proc. Oznacza to, że stopa funduszy federalnych na koniec 2024 r. wyniesie 4,30 proc., natomiast rynek kontraktów terminowych przewiduje poziom 3,64 proc., a wykres punktowy Fedu implikuje poziom 4,63 proc.

Zarządzający oceniają, że obligacje komunalne nadal są wysokiej jakości alternatywą służącą do dywersyfikacji inwestycji, a całkowity zwrot z tych instrumentów prognozowany jest na ok. 4 proc. w 2024 r.

Średni spread instrumentów 10-letnich wynosi ok. 124 punktów bazowych, co odzwierciedla niewielkie napięcia lub brak napięć w systemie, przy niezmiennie wysokiej jakości kredytowej. Spready instrumentów o wysokim dochodzie ze Stanów Zjednoczonych mają zakończyć 2024 r. na poziomie 423 punktów bazowych, co oznaczałoby wzrost z obecnego poziomu 338 punktów bazowych, w porównaniu ze średnim spreadem instrumentów 10-letnich wynoszącym ok. 424 punktów bazowych.

"Wskaźniki niewypłacalności są obecnie w okolicach poziomu 2,5 proc. i do końca 2024 r. zbliżą się do średniej historycznej wynoszącej 3,5 proc.

Spready instrumentów dłużnych z rynków wschodzących mają zakończyć 2024 r. na poziomie 377 punktów bazowych w porównaniu z obecnym poziomem 303 punktów bazowych. Średni spread instrumentów 10-letnich wynosi ok. 325 punktów bazowych.

Oscylowanie kursu dolara amerykańskiego we względnie ograniczonym przedziale oznacza, że kurs USD nie powinien mieć istotnego wpływu na zwroty denominowane w walutach krajowych.

Zdaniem zarządzających, nieruchomości komercyjne oferują interesujące możliwości w takich segmentach rynku, jak obiekty przemysłowe, wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe czy placówki badawcze.

"Rynek wtórny stanowi rosnącą i prężną część ekosystemu inwestycji private equity. Inwestycje na rynku wtórnym oferują możliwości związane z dywersyfikacją obejmującą różne etapy rozwoju spółek, regiony geograficzne, branże, i rodzaje inwestycji private equity. Jeżeli chodzi o fundusze hedgingowe, strategie makroekonomiczne i strategie neutralne w stosunku do rynku wydają się atrakcyjne w perspektywie najbliższego roku zważywszy na podwyższone ryzyko geopolityczne, ponieważ są to strategie o bardziej defensywnym charakterze" - napisano w raporcie.

Prognozy Franklin Templeton zakładają wzrost realnego PKB w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku na poziomie 1,6 proc., co jest mniej więcej zgodne z prognozami MFW (1,5 proc.), Rezerwy Federalnej (1,4 proc.), oraz agencji Bloomberg (1,3 proc.). Zarządzający nie spodziewają się recesji w 2024 r.

Prognoza realnego PKB w Europie zakłada wzrost gospodarczy na poziomie 0,6 proc., czyli jest niższa w porównaniu z prognozami MFW (1,5 proc.) oraz agencji Bloomberg (0,9 proc.). Prognoza realnego PKB w Chinach zakłada wzrost gospodarczy na poziomie 3,0 proc.

"Po dłuższym okresie inwersji będziemy świadkami normalizacji krzywej dochodowości — rentowność dwuletnich papierów skarbowych ze Stanów Zjednoczonych spadnie do 3,72 proc., a rentowność 10-letnich papierów skarbowych ze Stanów Zjednoczonych zakończy rok na poziomie 3,83 proc. Inflacja mierzona bazowym wskaźnikiem wydatków na konsumpcję osobistą w Stanach Zjednoczonych nieco osłabnie i zakończy rok w okolicach poziomu 2,7 proc. Ta prognoza jest niższa od bieżącego odczytu wynoszącego 3,2 proc. i wyższa od szacunków Fedu i agencji Bloomberg (odpowiednio 2,4 i 2,6 proc.).

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych zbliży się do 4,3 proc. do końca 2024 r., w porównaniu z obecnym poziomem 3,7 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata