— Osoby poszukujące pracy mają kłopoty z jej znalezieniem — przyznał prezydent Xi Jinping podczas niedzielnego przemówienia sylwestrowego. Rząd w tej sytuacji zapowiada zaostrzenie polityki fiskalnej i pieniężnej w 2024 r. To pierwszy przypadek od 10 lat — czyli od czasu, gdy prezydent Xi wygłasza swoje orędzie noworoczne — w którym wspomniał w nim o wyzwaniach gospodarczych.
Odczyty coraz gorsze
Na kilka godzin przed jego wystąpieniem Krajowe Biuro Statystyczne (NBS) opublikowało wyniki comiesięcznego badania PMI, które wykazało, że aktywność w fabrykach spadła w grudniu do najniższego poziomu od sześciu miesięcy. Jak wynika z komunikatu NBS, oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w zeszłym miesiącu do 49, w porównaniu z 49,4 w listopadzie. Odczyt PMI powyżej 50 wskazuje na ekspansję, jeśli jest poniżej oznacza spadek. Grudzień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym indeks PMI dla przemysłu spadł.
Chiński sektor produkcyjny odczuwał kłopoty przez większą część 2023 r. Po krótkim wzroście aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale ubiegłego roku, oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadał na pięć miesięcy, do września. I ostatecznie rok zakończył na poziomie poniżej 50.
Chińską gospodarkę nęka w tym roku szereg problemów, w tym przedłużający się kryzys na rynku nieruchomości, rekordowo wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi, utrzymujące się niskie ceny i narastające napięcia finansowe w samorządach lokalnych. Wskaźnik nowych zamówień wyniósł w grudniu 48,7, co oznacza spadek o 0,7 punktu w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Ma pomóc skala rynku
— Wahania danych PMI w przemyśle są zgodne z oczekiwaniami, ale pokazują również wyzwanie, jakim jest niewystarczający popyt w obecnym klimacie gospodarczym, który wyraźnie wpływa na wszystkie łańcuchy dostaw, powiedział chiński ekonomista, Tian Yun. Jego zdaniem decydenci gospodarczy dostrzegli już wyzwania, a wraz z wprowadzeniem polityki mającej na celu zwiększenie popytu krajowego stabilizacja i ożywienie popytu wewnętrznego odczyty PMI powinny z miesiąca na miesiąc rosnąć. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC), czyli chińska komórka planowania gospodarczego, stwierdziła niedawno, że zamierza wykorzystać zalety skali rynku, aby pobudzić popyt krajowy. Zapowiedziała również koordynację wysiłków na rzecz zwiększenia popytu wewnętrznego i pogłębienia reform strukturalnych po stronie podaży.