Prezydent Chin Xi Jinping przyznaje: Nasza gospodarka ma trudności

Nie pomaga tania energia z Rosji ani jedna z najtańszych na świecie sił roboczych. Prezydent Xi Jinping przyznał, że chińskie przedsiębiorstwa borykają się z trudnościami.

Publikacja: 01.01.2024 14:02

Prezydent Chin Xi Jinping

Prezydent Chin Xi Jinping

Foto: Pedro Pardo / AFP

Osoby poszukujące pracy mają kłopoty z jej znalezieniem — przyznał prezydent Xi Jinping podczas niedzielnego przemówienia sylwestrowego. Rząd w tej sytuacji zapowiada zaostrzenie polityki fiskalnej i pieniężnej w 2024 r. To pierwszy przypadek od 10 lat — czyli od czasu, gdy prezydent Xi wygłasza swoje orędzie noworoczne — w którym wspomniał w nim o wyzwaniach gospodarczych.

Odczyty coraz gorsze

Na kilka godzin przed jego wystąpieniem Krajowe Biuro Statystyczne (NBS) opublikowało wyniki comiesięcznego badania PMI, które wykazało, że aktywność w fabrykach spadła w grudniu do najniższego poziomu od sześciu miesięcy. Jak wynika z komunikatu NBS, oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w zeszłym miesiącu do 49, w porównaniu z 49,4 w listopadzie. Odczyt PMI powyżej 50 wskazuje na ekspansję, jeśli jest poniżej oznacza spadek. Grudzień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym indeks PMI dla przemysłu spadł.

Chiński sektor produkcyjny odczuwał kłopoty przez większą część 2023 r. Po krótkim wzroście aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale ubiegłego roku, oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadał na pięć miesięcy, do września. I ostatecznie rok zakończył na poziomie poniżej 50.

Chińską gospodarkę nęka w tym roku szereg problemów, w tym przedłużający się kryzys na rynku nieruchomości, rekordowo wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi, utrzymujące się niskie ceny i narastające napięcia finansowe w samorządach lokalnych. Wskaźnik nowych zamówień wyniósł w grudniu 48,7, co oznacza spadek o 0,7 punktu w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Ma pomóc skala rynku

Wahania danych PMI w przemyśle są zgodne z oczekiwaniami, ale pokazują również wyzwanie, jakim jest niewystarczający popyt w obecnym klimacie gospodarczym, który wyraźnie wpływa na wszystkie łańcuchy dostaw, powiedział chiński ekonomista, Tian Yun. Jego zdaniem decydenci gospodarczy dostrzegli już wyzwania, a wraz z wprowadzeniem polityki mającej na celu zwiększenie popytu krajowego stabilizacja i ożywienie popytu wewnętrznego odczyty PMI powinny z miesiąca na miesiąc rosnąć. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC), czyli chińska komórka planowania gospodarczego, stwierdziła niedawno, że zamierza wykorzystać zalety skali rynku, aby pobudzić popyt krajowy. Zapowiedziała również koordynację wysiłków na rzecz zwiększenia popytu wewnętrznego i pogłębienia reform strukturalnych po stronie podaży.

Powinniśmy skoordynować rozwój popytu wewnętrznego i pogłębianie reform strukturalnych po stronie podaży oraz organicznie zintegrować te dwa elementy – powiedział na konferencji prasowej poświęconej kluczowym priorytetom polityki makroekonomicznej w 2024 r. 29 grudnia Li Chao, rzecznik NDRC.Chiński rząd stara się również pobudzić wzrost zatrudnienia, w zeszłym roku wprowadził szereg środków wspierających. Z drugiej strony jednak obiecał zaostrzenie polityki fiskalnej i pieniężnej w 2024 r.

Jack Ma oddał kontrolę

Jednak coraz bardziej etatystyczne podejście do gospodarki, z naciskiem na kontrolę państwa w gospodarce i zapowiedź reform kosztem sektora prywatnego, wystraszyło przedsiębiorców. Represje rządu wobec przedsiębiorstw w imię bezpieczeństwa narodowego również odstraszyły międzynarodowych inwestorów. To, że nie są to plany, a konkretne działania przekonaliśmy się w ostatnią sobotę. Ludowy Bank Chin — chiński bank centralny ogłosił, że zatwierdził wniosek o usunięcie akcjonariuszy kontrolujących Alipay, platformy płatności cyfrowych prowadzoną przez Ant Group należącą do Jacka Ma. To oznacza, że ​​Ma oficjalnie oddał kontrolę nad firmą, której był współzałożycielem. Jack Ma, jest także współzałożycielem Alibaba Group. Rok temu poinformował, że zrzeknie się kontroli nad Ant w ramach wycofania się z działalności w branży internetowej. To od jego firm chińskie władze zaczęły swoją walkę z gigantami technologicznymi, ponieważ uznały je za zbyt potężne.

„Zjednoczenie” z Tajwanem ma przynieść dobrobyt

Xi obiecał także w swoim sylwestrowym wystąpieniu, że Chiny kontynentalne zostaną „ponownie zjednoczone” z Tajwanem .Wszystkich Chińczyków po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej powinno łączyć wspólne poczucie celu i uczestniczyć w chwale odrodzenia narodu chińskiego – powiedział Xi w kontekście planów modernizacji gospodarki i rozwoju Chin. — Ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej są członkami jednej i tej samej rodziny. Mam szczerą nadzieję, że nasi rodacy po obu stronach Cieśniny będą współpracować, mając wspólny cel, aby wspólnie wspierać trwały dobrobyt narodu chińskiego — mówił w wystąpieniu opublikowanym przez rządowy „Global Times”.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle