Fala bankructw. Marazm w Hongkongu pogrąża branżę maklerską

Historyczny kryzys na giełdzie w Hongkongu, której kapitalizacja sięga 4,6 biliona dolarów boleśnie odczuwają tamtejsi brokerzy

Publikacja: 09.12.2023 07:54

Fala bankructw. Marazm w Hongkongu pogrąża branżę maklerską

Foto: Paul Yeung/Bloomberg

W tym roku zbankrutowały 33 lokalne instytucje maklerskie wobec 49 takich przypadków rok wcześniej, wskazują oficjalne dane operatora czwartego rynku na świecie.

Obecny rok będzie czwartym z kolei pod kreską dla głównego indeksu Hang Seng. Takiej fatalnej serii jeszcze tam nie notowano.

W tym tygodniu wskaźnik ten zanurkował do najniższego poziomu od roku, podkreśla agencja Bloomberg, a dzienne obroty spadły o 14 proc w porównaniu z czteroletnią średnią.

Z kolei rynek ofert pierwotnych (IPO) ma się w tym roku najgorzej od 22 lat.

Czytaj więcej

Nowe przepisy sprzyjają IPO. Chińscy debiutanci mocno w górę

Przedłużająca się dekoniunktura w Hongkongu i likwidacja wielu miejsc pracy- obok innych problemów - stawiają pod znakiem zapytania przyszłość tej byłej kolonii brytyjskiej jako wiodącego międzynarodowego centrum finansowego w Azji.

- Fala bankructw i zwolnień jest najgorsza jaką widziałem - wskazuje Edmond Hui, szef biura maklerskiego Bright Smart Securities.

Według niego głównym wyzwaniem jest poprawa płynności. - Teraz wszyscy mają kłopoty. Nie widzę żadnego światła na końcu tego tunelu- przyznaje.

Kryzys najbardziej uderza w średnie i małe instytucje maklerskie, które przychody głównie czerpią z opłat transakcyjnych. W 2022 roku aż 72 proc. firm brokerskich poniosło straty, wynika z sondażu branżowego stowarzyszenia.

Brak płynności wskazuje na spadek zainteresowania inwestorów instytucjonalnych Hongkongiem i Chinami, zauważa Qi Wang odpowiadający za pion zarządzania majątkiem w UOB Kay Hian.

- W ostatnich dwóch latach globalni inwestorzy wycofali dużą część swoich pieniędzy z Hongkongu. Dla wielu z spośród nich Chiny stały się nieważne z portfelowego punktu widzenia - podkreśla Qi Wang.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd