Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.01.2025 04:46 Publikacja: 18.09.2023 21:22
Foto: AdobeStock
MSCI Emerging Markets Small Cap, czyli indeks małych spółek z rynków wschodzących, zyskał od początku roku już ponad 14 proc. W tym samym czasie indeks dużych firm z tych rynków, czyli MSCI Emerging Markets Large Cap, wzrósł o mniej niż 2 proc., a szeroki indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets zyskał prawie 3 proc. Czym można tłumaczyć, że indeks małych spółek radzi sobie tak dobrze w porównaniu z innymi indeksami rynków wschodzących?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kontrakty terminowe na Nasdaq 100 mocno traciły w poniedziałek rano. Model sztucznej inteligencji opracowany przez chińską firmę DeepSeek zagroził bowiem amerykańskiej dominacji w dziedzinie AI.
W ciągu kilku dni od startu chiński konkurent ChatGPT wskoczył do grona najczęściej pobieranych aplikacji. Eksperci twierdzą, że DeepSeek potrafi więcej, a przy tym wykorzystuje mniej zasobów, a więc jest tańszy od najpopularniejszych obecnie narzędzi OpenAI.
Amerykański prezydent jak na razie nie zdecydował się na silne uderzenie handlowe w Państwo Środka. Jego wypowiedzi wskazują raczej na to, że obecnie zależy mu na złagodzeniu relacji. Kluczowa może być kwestia dalszego działania TikToka w Ameryce.
Od ponad pół roku indeks PMI dla przemysłu francuskiego, niemieckiego i całej strefy euro nie był tak wysoko. Ze wstępnych danych za styczeń powiało optymizmem, acz wciąż sytuacja jest trudna. Martwią dane z francuskiego sektora usług.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Bank Japonii podwyższył główną stopę procentową o 25 pb. do poziomu 0,5 proc., czyli do najwyższego poziomu od 2008 r. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
To, że BlackRock oraz sześć wielkich banków z USA wycofało się z porozumienia na rzecz neutralności klimatycznej, jest symbolem tego, że idea ratowania klimatu „za wszelką cenę” zaczęła być postrzegana na Wall Street jako obciążenie wizerunkowe.
W Stanach Zjednoczonych zamówienia na dobra trwałego użytku w grudniu i indeks nastrojów konsumenckich Conference Board oraz decyzja węgierskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł niewielki spadek głównego indeksu, WIG20, o -0,1%, do poziomu 2376 pkt. mWIG40 zniżkował o -1,1%, podczas gdy sWIG80 zanotował cofnięcie o -0,91%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,18 mld złotych.
– Zawsze będą jakieś memcoiny. Moda się zmienia co kilka miesięcy. Projekty, które powstają, rosną o kilkaset procent, niektóre o kilka tysięcy procent w ciągu kilku dni, po czym zastępują je kolejne. Nie widzę aktualnie na rynku żadnego, który mógłby zagrozić pozycji bitcoina – mówi Eryk Szmyd, analityk XTB.
Oczy inwestorów skierowane są dzisiaj na temat DeepSeek i jego wpływu na przyszłość sztucznej inteligencji. Informacja o przygotowaniu przez chińską firmę modelu sztucznej inteligencji w formacie open-source, która osiągami według niektórych danych prześciga kosztowny i trenowany na najlepszych chipach ChatGPT od OpenAI stawia pod znakiem zapytania ogromne wydatki, jakie amerykańskie spółki wydają na rozwój technologii sztucznej inteligencji. Czy to oznacza koniec hossy AI?
Sukces chińskiego DeepSeek podkopał wiarę inwestorów w amerykańskie spółki z sektora nowych technologii, które zainwestowały miliardy w rozwój narzędzi AI. W poniedziałek ich akcje znalazły się na celowniku sprzedających.
Inwestorzy w Warszawie po sześciu wzrostowych sesjach z rzędu indeksu WIG20 przystąpili do realizacji zysków wykorzystując korektę na pozostałych rynkach akcji.
Wskaźnik blue chips nie spadł ani razu w ostatnim tygodniu i przez pięć dni zyskał 3,1 proc. Lepiej wypadł nawet od S&P 500. Ale pokonał go DAX. W USA w piątek akcje sprzedawano. Dzisiaj w Azji „miesza” nowa chińska sztuczna inteligencja.
Jestem gotów zrozumieć wszystkich obrońców idei pracowniczych planów kapitałowych – to w pewnym sensie ostatnia reduta, która walczy o upowszechnienie III filaru emerytalnego. Filaru, który miał być dobrowolny i budowany na rosnącej świadomości obywatelskiej, prowadzącej nieuchronnie do wniosku, że bez własnych oszczędności nasza emerytura będzie raczej nędzna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas