#WykresDnia: Podwyżka stóp EBC wpędzi strefę euro w recesję

Rynki wyceniają prawdopodobieństwo 10. z rzędu podwyżki stóp procentowych EBC na 66 proc., podczas gdy ekonomiści ankietowani przez Bloomberga uważają, że jest to raczej 50-50.

Publikacja: 14.09.2023 09:10

#WykresDnia: Podwyżka stóp EBC wpędzi strefę euro w recesję

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F59i6RbW4AEXp8d?format=jpg&name=medium

W czwartek Europejski Bank Centralny ma podjąć decyzję, czy podnieść swoje podstawowe stopy procentowe do rekordowego poziomu, co powinno być jego ostatnim krokiem w walce z inflacją, czy też zrobić sobie przerwę w obliczu pogorszenia się sytuacji gospodarczej.

Bank centralny 20 krajów, które tworzą strefę euro, stoi przed dylematem. Nawet po dziewięciu kolejnych podwyżkach stóp ceny rosną ponad dwukrotnie w stosunku do docelowego poziomu 2 proc. i nie oczekuje się, że spowalniają do tego poziomu przez kolejne dwa lata. Jednak wyższe koszty pożyczek w dużej części świata i złe samopoczucie gospodarcze w Chinach odbijają się na wzroście gospodarczym, a recesja w strefie euro jest obecnie wyraźna.

EBC stwierdził, że pozostawił otwarty wybór co do tego, czy konieczne będą dalsze podwyżki, aby obniżyć inflację w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Oznacza to, że bank centralny jest gotowy ponownie podnieść stopy procentowe w ramach swojej konsekwentnej walki z globalną presją inflacyjną.

Analitycy i inwestorzy skłaniali się ku wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych EBC, dopóki we wtorek agencja Reuters nie poinformowała, że ​​bank centralny ma podnieść swoją prognozę inflacji na przyszły rok do ponad 3 proc., wzmacniając argument za podwyżką.

Decydenci uznali projekcję na rok 2024 za kluczową dla ustalenia, czy inflacja, która obecnie nadal przekracza 5 proc., wraca do celu, czy też istnieje ryzyko, że utknie na wyższym poziomie na zbyt długo.

– Moment inflacji jest po prostu zbyt silny, aby EBC mógł go zatrzymać – stwierdził ekonomista Danske Bank Piet Haines Christiansen.

Większość ekonomistów w sondażu Reutersa przeprowadzonym 5–7 września spodziewała się, że EBC utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie w tym tygodniu, ale w obliczu zmieniających się nastrojów rynki pieniężne oceniają obecnie 65 proc. szans na podwyżkę, która ma być ostatnią w cyklu, który się rozpoczął w lipcu 2022 r

Podwyżka o 25 punktów bazowych w czwartek podniosłaby stopę, jaką EBC płaci depozytów bankowych, do 4,0 proc., najwyższego poziomu od wprowadzenia euro w 1999 r. Zaledwie 14 miesięcy temu stopa ta utrzymywała się na rekordowo niskim poziomie minus 0,5 proc. co oznaczało, że banki musiały płacić za bezpieczne lokowanie gotówki w banku centralnym.

Zwolennicy podwyżki w tym tygodniu prawdopodobnie będą argumentować, że jest ona konieczna, ponieważ inflacja, w tym podstawowe miary eliminujące zmienne składniki, pozostaje zbyt wysoka, a niedawny wzrost cen energii grozi ponownym przyspieszeniem. Jednak szybki cykl zacieśnienia polityki pieniężnej – dwukrotnie silniejszy niż zwykle przewidywano w testach warunków skrajnych przeprowadzanych przez EBC dla sektora bankowego – odcisnął już swoje piętno na gospodarce strefy euro. Ponieważ sektor produkcyjny, który zazwyczaj potrzebuje więcej kapitału do działania, już cierpi z powodu wyższych kosztów finansowania zewnętrznego, poziom akcji kredytowej dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych spadł z urwiska. Usługi również zaczęły borykać się z trudnościami po krótkim boomie w turystyce po pandemii. Według kilku prognoz największa gospodarka strefy euro, Niemcy, odczuwa największy ciężar załamania w przemyśle i zmierza w stronę recesji. Przed wynikami wrześniowego posiedzenia analitycy rynkowi ostrzegali, że kolejna podwyżka stóp procentowych przez EBC w czwartek może potencjalnie wpędzić Unię Europejską w długą recesję.

Oczekuje się, że w czwartek EBC obniży także swoje prognozy wzrostu na ten i przyszły rok, co skłoniło niektórych ekonomistów do argumentacji, że powinien wstrzymać się z podnoszeniem stóp procentowych w tym miesiącu.

W związku z obniżeniem przez UE ratingu wzrostu strefy euro  Nigel Green, dyrektor generalny i założyciel deVere Group ostrzegł, że kurczenie się niemieckiej gospodarki o 0,4 proc. w połączeniu z korektą przez UE oczekiwań wzrostu w dół sugeruje, że trajektoria może być mniej stabilna niż oczekiwano.

– W tak niepewnym otoczeniu podniesienie stóp procentowych jeszcze bardziej zahamowałoby wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy – ostrzegł Green.

– Chociaż inflacja bazowa wykazuje jedynie wstępne oznaki osłabienia, perspektywy wzrostu szybko się pogorszyły, co oznacza mniejszą potrzebę zacieśnienia polityki pieniężnej – powiedział ekonomista Natixis Dirk Schumacher.

Po zakończeniu podwyżek stóp procentowych EBC prawdopodobnie rozpocznie debatę na temat wyciągnięcia większej ilości gotówki, którą wpompował do systemu bankowego w ramach różnych programów stymulacyjnych w ciągu ostatniej dekady, choć w tym tygodniu nie spodziewano się żadnej decyzji w tej sprawie.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata