Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.01.2025 14:45 Publikacja: 28.08.2023 21:00
Giełda w Hongkongu należała w tym roku do grona najsłabszych rynków wschodzących.
Foto: Fot. Paul Yeung/Bloomberg
Długie pozycje netto zajmowane przez fundusze hedgingowe na kontraktach powiązanych z indeksem MSCI Emerging Markets były dodatnie w każdym tygodniu od początku lipca. Doszły one do 62 544 kontraktów, czyli do najwyższego poziomu od marca 2020 r. – wynika z zebranych przez agencję Bloomberga raportów CFTC, amerykańskiego regulatora rynku pochodnych.
To, że fundusze stały się tak byczo nastawione wobec rynków wschodzących, mocno kontrastuje choćby z wyprzedażą przez nie amerykańskich obligacji po piątkowym sympozjum banków centralnych w Jackson Hole. „O ile trudno jest rozstrzygnąć, czy takie zakłady na kontraktach terminowych są typowymi długimi pozycjami, czy rodzajem hedgingu niedźwiedzich zakładów, to jednak taki wzrost zaangażowania sugeruje, że fundusze zmieniają nastawienie wobec rynków wschodzących” – piszą analitycy Bloomberga.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ogłoszony przez administrację Trumpa, OpenAI, Oracle i japoński SoftBank projekt Stargate ma pomóc Stanom Zjednoczonym w osiągnięciu przewagi na rynku sztucznej inteligencji.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowego cła na produkty z Chin. Pomysł ten jest obecnie konsultowany z członkami administracji prezydenckiej.
Popularny serial „Squid Game”, sport i wydarzenia na żywo opłaciły się największej platformie streamingowej na świecie. Z wtorku na środę przedstawiła wyniki finansowe za ostatni kwartał 2024 roku, zaskakując pozytywnie inwestorów giełdowych.
Kanada i Meksyk zostały ostrzeżone, że 1 lutego może czekać je podwyżka ceł do 25 proc. Chiny mogą zostać ukarane wyższymi cłami, jeśli odrzucą ofertę w sprawie firmy ByteDance. Ogólnie jednak prezydent Donald Trump wstrzymał się z silniejszymi działaniami protekcjonistycznymi.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Kanada i Meksyk zostały ostrzeżone, że 1 lutego może czekać je podwyżka ceł do 25 proc. Chiny mogą zostać ukarane wyższymi cłami, jeśli odrzucą ofertę w sprawie firmy ByteDance.
Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), realna (skorygowana o cenę) wielkość zamówień w przemyśle wzrosła w listopadzie 2024 r. o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem.
Dystrybutor IT ma za sobą udany grudzień. Jakie są perspektywy na 2025 rok?
WIG20 od początku roku zyskał już na wartości 7 proc. Z kolei S&P 500 urósł około 3 proc., a DAX ponad 6,5 proc. Wyniki te mogą napawać optymizmem. Ale czy słusznie? Zastanowimy się nad tym w środowym programie Prosto z Parkietu. Start rozmowy o godz. 12.00. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Daniel Kostecki, analityk firmy CMC Markets. Naszego gościa zapytamy także o:
Dziś ruszyły zapisy na akcje w transzy dla inwestorów indywidualnych i budowa księgi popytu. Księga została pokryta w ciągu godziny – dowiedział się „Parkiet”.
Trump okazał się na razie bardziej powściągliwy niż się sam reklamował. To dało rynkom oddech. Większość indeksów w Europie rosła. DAX znów miał rekord wszech czasów. Rynki przebudziły Netflix i AI.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Solidne fundamenty spółek, dobre perspektywy gospodarcze i trwający trend wzrostowy – to argumenty za pozostaniem z amerykańskimi akcjami. Po drugiej stronie mamy jednak dość wysokie wyceny i prawdopodobnie dopiero przedsmak zmienności.
Od 5 do 7 proc. mają w tym roku zarobić fundusze obligacji krótkoterminowych oraz papierów korporacyjnych – prognozuje Generali Investments TFI. Z portfeli papierów długoterminowych uczestnicy mogą spodziewać się minimum 5 proc. zysku, ale z szansą wypracowania nawet 9-proc. stóp zwrotu.
Związana przez blisko 20 lat (z dwuletnim okresem w DI Xelion) z Santanderem TFI Marlena Janota niebawem obejmie funkcję prezesa Pekao TFI, numer trzy na krajowym rynku, mającego pod zarządzaniem o 8 mld zł aktywów więcej od Santandera TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas