Zaniepokoiło ich również to, że nie uzyskali konkretnych odpowiedzi na pytanie, kiedy mogą się zacząć dostawy modelu Cybertruck i kiedy będzie gotowy samochód mogący pełnić rolę taksówki autonomicznej. Elon Musk zapowiedział za to, że produkcja zwolni w trzecim kwartale, co będzie spowodowane koniecznością dokonania ulepszeń w fabrykach.
Mimo silnej przeceny z czwartku akcje Tesli dały w dłuższym terminie bardzo dobrze zarobić inwestorom. Od początku roku do piątkowego otwarcia sesji zyskały one 143 proc., a Tesla była jedną z lokomotyw amerykańskiej hossy. Pomogło to powiększyć majątek Elona Muska od początku stycznia o 97 mld dol.
Mark Zuckerberg powiększył w tym roku swój majątek już o 64,5 mld dol. Akcje Meta Platforms zyskały bowiem od początku roku do piątkowego otwarcia sesji 142,5 proc. Kapitalizacja tej spółki doszła do 775 mld dol.
Zarówno kursy akcji Meta Platforms, jak i Tesli, nie wróciły jeszcze na rekordowe poziomy. Papierom Mety brakuje do rekordu z września 2021 r. nieco ponad 20 proc., a akcjom Tesli brakuje ponad 35 proc. do historycznie wysokiego poziomu z listopada 2021 r. Współczynnik C/Z dla Mety wynosił w piątek 27,3, a dla Tesli 73,4.
Zarówno zwyżki cen akcji Tesli, jak i Mety, przyczyniły się do tego, że indeks Nasdaq Composite zyskał od początku roku blisko 35 proc. Szedł on w górę szybciej niż S&P 500 (+18 proc.) i Dow Jones Industrial (+6 proc.). Sprzyjał mu m.in. duży wzrost zainteresowania inwestorów spółkami angażującymi się w rozwój sztucznej inteligencji. Nadzieje związane z tą technologią wyraźnie przyćmiły obawy inwestorów dotyczące ewentualnej recesji w USA oraz zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Do rekordu z listopada 2021 r. indeksowi Nasdaq Composite brakowało w piątek około 12 proc. HK