Rubel pikuje. Rosyjskie banki gwałtownie podniosły kursy walut

Bunt Grupy Wagnera wywołał panikę wśród rosyjskich banków. Nocą z piątku na sobotę, największe z nich gwałtownie podniosły kursy walut. Zrobił to m.in. drugi bank Rosji państwowy VTB i trzeci - państwowy Gazprombank, największy prywatny bank Alfa-Bank oligarchy Michaiła Fridmana, prywatne Tinkoff i MTS-Bank. Rosjanie rzucili się do bankomatów.

Publikacja: 24.06.2023 13:52

Rubel pikuje. Rosyjskie banki gwałtownie podniosły kursy walut

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Kurs wymiany w Raiffeisenbank (rosyjski oddział austriackiej RBI - uznany za sponsora rosyjskiej wojny) wynosi 97,55 rubla za dolara i 106,4 rubla za euro; w VTB - 94,5 rubla / dol. i 102,5 rubla /euro, w Gazprombank - 97,3 rubla / dol. i 104,3 rubla / euro, w Alfa-bank - 96,77 rubla / dol. i 106,21 rubla/euro, w banku MTS — 95,65 rubla/dol. i 104,1 rubla/euro.

Kommersant przypomina, że na 24 czerwca kurs Banku Rosji wynosi 84,1 rubla za dolara i 91,5 rubla za euro czyli jest o średnio 13 rubli niższy za dolara i tyle samo za euro.

Czytaj więcej

Rosyjski niedźwiedź zdał się na wsparcie chińskiego smoka

Przed bankomatami największych miast ustawiają się kolejki ludzi chcących wybrać swoje pieniądze. Podobne kolejki są przed kantorami wymiany walut. Na razie brak oficjalnych reakcji Banku Rosji na sytuację.

RNCB - największy bank okupowanego Krymu należący do VTB i mający oddziały m.in. w opanowanym przez Grupę Wagnera Rostowie nad Donem wydał komunikat. Twierdzi, że działa normalnie a zwiększonego zapotrzebowania na wypłaty gotówki i wymianę walut nie ma, poinformowała RIA Nowosti.

„Bank RNCB działa normalnie, wszystkie biura pracują zgodnie z harmonogramem, z uwzględnieniem dnia wolnego. Dziś bank nie obserwuje zwiększonego zapotrzebowania na wypłaty gotówki i wymianę walut”.

Bunt Grupy Wagnera

Wieczorem 23 czerwca Jewgienij Prigożyn oskarżył Ministerstwo Obrony o atak na obóz Grupy Wagnera, a także powiedział, że 25 tysięcy ludzi zamierza „dowiedzieć się, dlaczego w kraju panuje chaos”.Rano 24 czerwca Jewgienij Prigożyn oświadczył, że Grupa kontroluje obiekty wojskowe w Rostowie nad Donem. 

Gospodarka światowa
Inwestorzy boją się handlowego „dnia wyzwolenia”
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka światowa
Wall Street najgorsza wobec reszty świata od lat 80.
Gospodarka światowa
Czy spadnie sprzedaż amerykańskiej broni?
Gospodarka światowa
Nagła zmiana trendu na motoryzacyjnym rynku
Gospodarka światowa
Preferowany przez Fed wskaźnik inflacji wzrósł do 2,8 proc. w lutym
Gospodarka światowa
25 lat temu pękła tzw. bańka technologiczna. Czy idzie nowa?