Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 18:56 Publikacja: 24.06.2023 05:00
Foto: AdobeStock
Amerykańskie ministerstwo rolnictwa zezwoliło na produkcję i sprzedaż kurczaka wytwarzanego laboratoryjnie. Choć do pierwszej sprzedaży jeszcze daleka droga, to decyzja ma pomóc w rozwoju tego typu produktów.
– Ostatnia decyzja ministerstwa rolnictwa niesie za sobą przełomowe zmiany dotyczące produkcji mięsa. Jest to dobry krok w stronę osiągnięcia bardziej zrównoważonej gospodarki – twierdzi dr Uma Valeti, założycielka spółki Upside Foods specjalizującej się właśnie w laboratoryjnej produkcji mięsa przy wykorzystaniu komórek zwierzęcych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rusza do interwencji na rynku masła. Sprzeda w przetargu tysiąc ton mrożonego masła, żeby ustabilizować ceny przed świętami.
Tradycyjnie wytwarzana żywność rzemieślnicza, dzięki dbaniu o naturalne składy produktów i korzystanie z najlepszej jakości surowców jest jednocześnie zaliczana do żywności ekologicznej, której produkcja jest silnie promowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Ceny żywności na świecie w kwietniu lekko wzrosły i był to drugi z rzędu miesiąc zwyżek po wielu miesiącach niemal nieprzerwanych spadków.
Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe zostały objęte obniżoną, zerową stawką VAT. Tym samym od poniedziałku stawka VAT na żywność wynosi znowu 5 proc. Usługi branży beauty opodatkowane są natomiast niższą, 8 proc. stawką VAT.
Rząd pracuje nad możliwością utrzymania działań ochronnych w zakresie cen energii, poinformował premier Donald Tusk. Jednocześnie nie wykluczył przywrócenia stawki VAT na żywność na poziomie 5%.
Prognozy uzasadniają optymizm. Studzi go nieco fakt, że choć dynamika cen żywności w 2024 r. istotnie się obniży, to nadal pozostanie wysoka, głównie za sprawą przywrócenia VAT-u na żywność – mówi Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska.
Nieoficjalna walka na promocje pomiędzy Biedronką a Lidlem trwa z korzyścią dla konsumentów.
Mimo wahań cen żywności na świecie we wrześniu ich indeks jest już o blisko 1/4 poniżej rekordowego poziomu zanotowanego po wybuchu wojny w Ukrainie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas