Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.04.2025 12:08 Publikacja: 09.03.2023 21:00
Dzięki odbudowie ekosystemu półprzewodników w UE wzrost PKB sięgnie do 85 mld euro i powstanie do 20 tys. nowych miejsc pracy – prognozują analitycy firmy Kearney.
Foto: Fot. CHUYKO SERGEY/shutterstock
Recesja na rynku układów scalonych stała się faktem. Spowolnienie sprzedaży zaczęło się już w ub.r., a teraz – wedle prognoz ekspertów z Allianz Trade – będzie się pogłębiać w trzech kluczowych sektorach, które odpowiadają za 80 proc. rynku chipów. W branży elektroniki użytkowej spadki sięgną 6 proc., telekomunikacyjnej – 3 proc., a w technologiach obliczeniowych – aż 12 proc. – przewidują najnowsze analizy.
Spowolnienie w branży półprzewodników, wartej 580 mld USD, nastąpiło w II połowie 2022 r. Obniżyło ono dynamikę rocznej sprzedaży do 7,6 proc., co – po rekordowym 2021 r., gdy odnotowano skok rzędu ponad 24 proc. – było wyraźnym sygnałem kłopotów. W 2023 r. analitycy zapowiadają już 5-proc. spadek. Z najnowszych prognoz Allianz Trade wynika, że recesja szczególnie dotknie Tajwanu, Korei Płd. i Singapuru, ale też Malezji, Filipin i Japonii. A to w tych krajach znajduje się 75 proc. światowych zdolności produkcyjnych układów scalonych. W dodatku odpowiadają one za ok. 90 proc. eksportu chipów (rok do roku w Korei eksport w styczniu spadł o 45 proc.). Różnica między wzrostem sprzedaży półprzewodników (wartość) a wzrostem dostaw płytek krzemowych (wolumen) jest ujemna od III kwartału ub.r. Jednak pojawia się okazja dla firm z Europy i Ameryki Północnej. Oba regiony wyciągnęły wnioski z niedoborów i dziś odnotowują rosnące inwestycje produkcyjne, chcąc zdobyć większą autonomię w produkcji półprzewodników. „Ich zależność od azjatyckich producentów została obnażona przez niedobory półprzewodników, które sparaliżowały przemysł w 2021 i 2022 r. Wraz z geopolitycznym dążeniem do przeciwdziałania rosnącym ambicjom Chin w branży, niedobory skłoniły decydentów po obu stronach Atlantyku do reorganizacji zachęt mających pobudzić produkcję krajową” – podaje Allianz Trade.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Komisja Europejska zaleca państwom UE dokonanie przeglądu inwestycji za granicą związanych z technologiami półprzewodnikowymi, kwantowymi oraz sztuczną inteligencją. Do 30 czerwca 2026 r. każde państwo UE ma przedłożyć KE sprawozdanie z wdrażania zalecenia z wynikami przeglądu i oceny ryzyka.
Amerykański koncern ma poważne problemy z wypracowaniem dodatniej marży operacyjnej przez dział produkujący chipy. Wstrzymał plany budowy wartej 20 mld zł fabryki pod Wrocławiem i wartych 30 mld euro zakładów w Magdeburgu.
Nvidia nie będzie mogła sprzedawać na Bliski Wschód mikroprocesorów związanych z AI.
Jedna z największych amerykańskich firm technologicznych mocno odczuła globalne spowolnienie gospodarcze, a także spadek zainteresowania inwestorów kryptowalutami. Do listy jej problemów dopisane zostały także ograniczenia w eksporcie do Chin.
Rok 2024 to moment przełomowy dla rynku usług audytorskich – nie tylko ze względu na zmieniające się oczekiwania wobec sprawozdań finansowych, ale przede wszystkim przez rosnące znaczenie raportowania ESG i wynikający z przepisów obowiązek atestacji tych raportów przez biegłych rewidentów. To zmiana systemowa, która redefiniuje pozycję audytora, jako podmiotu zapewniającego nie tylko zgodność liczb, ale również wiarygodność deklarowanych działań w zakresie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.
Najbliższe dwa tygodnie dopełnią tzw. pierwszą falę raportowania danych o zrównoważonym rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS na rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej pierwszej grupie spółek i grup kapitałowych znalazły się te największe, notowane na giełdzie podmioty, które podlegały we wcześniejszych latach pod dyrektywę NFRD i wynikający z niej obowiązek raportowania niefinansowego.
Jak wynika z VIII edycji corocznego badania realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”, aż 59 proc. badanych po ostatnich 12 miesiącach uważa, że należy więcej i regularniej oszczędzać na tzw. czarną godzinę, a połowa z nich deklaruje, że oszczędności powinny być dywersyfikowane.
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas