Obligacje na zdradliwych wodach

Amerykańskiemu rynkowi obligacji grożą dalsze wstrząsy wzmacniane przez malejące obroty - typowe zjawisko w ostatnich tygodniach roku - większą zmienność oraz nurkującą płynność.

Publikacja: 21.11.2022 09:19

Obligacje na zdradliwych wodach

Foto: Adobestock

W ciągu 51 dni tego roku zmiany rentowności były większe niż 10 punktów bazowych, zwraca uwagę Beth Hammack, współkierująca segmentem globalnych finansów w Goldman Sachs Group, doradczyni Departamentu Skarbu USA. . Uważa, że takie zmiany były zbyt częste.

- Rynek papierów skarbowych wciąż jest wyjątkowo zmienny, a jego płynność niska - podkreślała podczas dorocznej konferencji nowojorskiego Fedu poświęconej strukturze rynku skarbowych obligacji.

Wskaźnik zmienności ICE BofA MOVE Index, bazujący na cenach opcji, w minionym tygodniu, po miesiącu spadków z najwyższych poziomów od pandemii w marcu 2020 roku wznowił marsz w górę.

Kluczowe dla nastrojów na tym rynku mogą być najbliższe cztery tygodnie, zwraca uwagę Bloomberg. Wówczas opublikowane zostaną dane o bezrobociu i inflacji w listopadzie, które będą kształtować klimat dyskusji podczas posiedzenia Fedu zaplanowanego na 14 grudnia.

W najbliższą środę inwestorzy będą analizować zapis z ostatniego posiedzenia FMOC.

-To jest rynek, który już teraz chce dyskontować przyszłe skutki mimo gorszych niż optymalne warunków - wskazuje George Goncalves, odpowiadający za strategię na rynku USA w japońskim MUFG.

Jego zdaniem angażowanie nowych pieniędzy w tym okresie nie ma sensu.

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy