Rentowności w USA na nowych szczytach

Zwyżki ograniczyły środowe zapowiedzi prezydenta Rosji o częściowej mobilizacji.

Publikacja: 22.09.2022 05:00

Rentowności w USA na nowych szczytach

Foto: Bloomberg

Oprocentowanie amerykańskich papierów dziesięcioletnich wzbiło się w tym tygodniu na poziomy rejestrowane ostatni raz w I połowie 2011 r., a dwuletnich jest najwyższe od jesieni 2007 r.

Rentowności amerykańskich obligacji sięgały nowych rekordów w oczekiwaniu na decyzję Fedu. Inwestorzy, w związku z wyższą niż przypuszczano dynamiką wzrostu cen, zaczęli wyceniać zarazem większą niż dotąd skalę podwyżek stóp procentowych. Oprocentowanie papierów dziesięcioletnich jak na razie szczyt osiągnęło na poziomie 3,60 proc., zaś dwuletnich sięgało maksymalnie 3,987 proc.

Dla światowych rynków najważniejszym wydarzeniem środy była wieczorna konferencja prasowa Jerome’a Powella, którą poprzedziła decyzja FOMC o wysokości stopy funduszy federalnych. Analitycy średnio spodziewali się podwyżki o 75 pkt baz., do przedziału 3,00–3,25 proc. Kontrakty OIS natomiast wyceniały scenariusz podwyżki o 100 pkt baz. „Uważamy go za mniej prawdopodobny” – oceniali ekonomiści BGK. We wtorek, jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o częściowej mobilizacji w Rosji ze środowego poranka, obligacje rynków bazowych kontynuowały poniedziałkową wyprzedaż. Amerykańska krzywa podniosła się do odpowiednio 3,97 proc. w przypadku papierów dwuletnich, 3,57 proc. dla dziesięcioletnich i 3,58 proc. dla obligacji trzydziestoletnich. W Europie skala wyprzedaży miała jeszcze mocniejszy charakter. Obligacje krajów strefy euro osłabiły się o średnio 12 pkt baz. wzdłuż całej krzywej – wyliczał BGK.

„Sądzimy, że skala wyprzedaży przed środowym posiedzeniem FOMC może być nieco przesadzona w przypadku gry pod wydźwięk Powella na konferencji. Natomiast finalnie rozpoczął się proces zmniejszania bilansu Fedu, który konsekwentnie będzie zmniejszał nadpłynność w sektorze i stwarzał presję na papiery” – twierdził BGK.

W środę z rana impulsem do zniżek rentowności była zapowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina o częściowej mobilizacji oraz użyciu wszelkich narzędzi do obrony integralności terytorialnej Rosji. Zdaniem BGK w tym otoczeniu, nawet gdyby w USA doszło do podwyżki stóp o 1 pkt proc., dochodowości tamtejszych obligacji i niemieckich będą spadały.

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy