Reklama
Rozwiń

Dlaczego na Wall Street mamy do czynienia z deficytem strachu?

Mimo że na amerykańskim rynku akcji rozgościł się niedźwiedź, który boleśnie doświadczył inwestorów nie widać tam nadmiernego strachu.

Publikacja: 27.06.2022 13:09

Dlaczego na Wall Street mamy do czynienia z deficytem strachu?

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Mierzący go CBOT Volatility Index (VIX), zwany indeksem strachu, utrzymuje się znacznie poniżej poziomów notowanych podczas poprzednich okresów niedźwiedzia.

Eksperci, jak zauważa Bloomberg, tłumaczą to bardzo prosto: indeks szerokiego rynku Standard&Poor’s500 w sposób uporządkowany spada od rekordu ustanowionego na początku roku, kiedy bank centralny (Fed) wycofuje się ze stymulowania gospodarki.

To różni się od takich krachów jak pandemiczna wyprzedaż akcji w marcu 2020 roku, czy rejterada inwestorów po bankructwie banku inwestycyjnego Lehman Brothers Holdings w wrześniu 2008 roku.

W obu tych przypadkach VIX ostro poszybował w górę.

“Po wyeliminowaniu anomalii dominuje negatywne nastawienie”, napisał w raporcie Lewis Grant, zarządzający portfelem w Federated Hermes. Jednocześnie zauważa on, że teraz VIX wzrósł tylko nieznanie i wyrokuje, że mamy do czynienia z uporządkowanym rynkiem niedźwiedzia a nie z paniką.

I rzeczywiście, VIX w tym roku nie sforsował kluczowego poziomu 40 pkt, który według wielu ekspertów sygnalizuje szczytowy poziom strachu. W pandemicznym dołku i podczas kryzysu kredytowego w 2008 jego wartość była dwukrotnie wyższa.

Obecny rynek najbardziej kojarzy się z tym po pęknięciu internetowej banki, kiedy wyceny zanurkowały z poziomów uznawanych za zbyt wygórowane.

Obecna wartość VIX implikuje 2-proc. dzienne zmiany indeksu S&P500, wskazuje Talal Dehbi, strateg w firmie inwestycyjnej Prisma FP.

Gospodarka światowa
Trump pozwala amerykańskim firmom na korupcję za granicą
Gospodarka światowa
Chińczycy są nadal udziałowcami kluczowej amerykańskiej spółki
Gospodarka światowa
Metale, które zasilają cywilizację cyfrową
Gospodarka światowa
Exit poll: Blok CDU/CSU wygrał wybory w Niemczech. AfD dostała prawie 20 proc. głosów
Gospodarka światowa
Czy Buffett powinien się bać?
Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji