Dlaczego na Wall Street mamy do czynienia z deficytem strachu?

Mimo że na amerykańskim rynku akcji rozgościł się niedźwiedź, który boleśnie doświadczył inwestorów nie widać tam nadmiernego strachu.

Publikacja: 27.06.2022 13:09

Dlaczego na Wall Street mamy do czynienia z deficytem strachu?

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Mierzący go CBOT Volatility Index (VIX), zwany indeksem strachu, utrzymuje się znacznie poniżej poziomów notowanych podczas poprzednich okresów niedźwiedzia.

Eksperci, jak zauważa Bloomberg, tłumaczą to bardzo prosto: indeks szerokiego rynku Standard&Poor’s500 w sposób uporządkowany spada od rekordu ustanowionego na początku roku, kiedy bank centralny (Fed) wycofuje się ze stymulowania gospodarki.

To różni się od takich krachów jak pandemiczna wyprzedaż akcji w marcu 2020 roku, czy rejterada inwestorów po bankructwie banku inwestycyjnego Lehman Brothers Holdings w wrześniu 2008 roku.

W obu tych przypadkach VIX ostro poszybował w górę.

“Po wyeliminowaniu anomalii dominuje negatywne nastawienie”, napisał w raporcie Lewis Grant, zarządzający portfelem w Federated Hermes. Jednocześnie zauważa on, że teraz VIX wzrósł tylko nieznanie i wyrokuje, że mamy do czynienia z uporządkowanym rynkiem niedźwiedzia a nie z paniką.

I rzeczywiście, VIX w tym roku nie sforsował kluczowego poziomu 40 pkt, który według wielu ekspertów sygnalizuje szczytowy poziom strachu. W pandemicznym dołku i podczas kryzysu kredytowego w 2008 jego wartość była dwukrotnie wyższa.

Obecny rynek najbardziej kojarzy się z tym po pęknięciu internetowej banki, kiedy wyceny zanurkowały z poziomów uznawanych za zbyt wygórowane.

Obecna wartość VIX implikuje 2-proc. dzienne zmiany indeksu S&P500, wskazuje Talal Dehbi, strateg w firmie inwestycyjnej Prisma FP.

Gospodarka światowa
Zaskakujące cięcie stóp w Chinach
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka światowa
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Gospodarka światowa
Panika i otrzeźwienie. UE przechodzi do asertywności w handlu z Chinami
Gospodarka światowa
Bretton Woods nie jest tylko kwestią historyczną
Gospodarka światowa
Joe Biden poza wyścigiem o Biały Dom. Oto jak zareagują rynki
Gospodarka światowa
Joe Biden zrezygnował z kandydowania na urząd prezydenta