Mimo kryzysów bogactwo na świecie przyrasta

Wartość aktywów zgromadzonych w prywatnych rękach w ostatnim roku mimo zawirowań w gospodarce wzrosła 10,6 proc. do 530 bln dolarów.

Publikacja: 13.06.2022 12:37

Mimo kryzysów bogactwo na świecie przyrasta

Foto: Adobe Stock

Z raportu firmy Boston Consulting Group wynika, że to najwyższa roczna stopa wzrostu wartości światowego bogactwa od ponad dekady, czyli różnych aktywów zgromadzonych w prywatnych rękach. Co więcej mimo wojny w Ukrainie firma spodziewa się w ciągu najbliższych pięciu lat prawdopodobnie wartość takich aktywów wzrośnie o ok. 80 bln dol.

W efekcie Hongkong prawdopodobnie wyprzedzi Szwajcarię w 2023 r. jako miejsce dla zarządzających największą ilością prywatnego bogactwa, kończąc tym samym ponad 200 lat szwajcarskiej dominacji.

– Rozwój zamożności jest niezwykle prężny i pomimo geopolitycznych zawirowań wzrostu pozostanie – powiedziała Anna Zakrzewski, światowy lider segmentu zarządzania majątkiem w BCG i współautorka raportu. – Chociaż ta stabilność zapewnia zarządzającym majątkiem ogromne możliwości, muszą oni dokonywać strategicznych wyborów, aby zachować konkurencyjność. Zamożni klienci szukają ofert nowej generacji i usług na wyższym poziomie – dodaje.

Czytaj więcej

Majątki topnieją

Raport przewiduje, że aktywa majątkowe będą nadal rosły we wszystkich regionach. Jednak region Azji i Pacyfiku utrzyma najszybsze tempo wzrostu bogactwa, a wartość aktywów może wzrosnąć nawet o 8,4 proc. skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu do 2026 r. Jeśli ten wskaźnik się utrzyma, region może być centrum dla prawie jednej czwartej światowego bogactwa do 2026 r.

Bogactwo na Bliskim Wschodzie i w Afryce ma wzrosnąć o 5,4 proc. średniorocznie w ciągu następnych pięciu lat, co jest największym ogólnym skokiem. W Ameryce Północnej wzrost będzie wolniejszy niż w poprzednich latach, z szacowanym CAGR na poziomie 4,7 proc. do 2026 r., w porównaniu z poprzednią średnią z pięciu lat wynoszącą 9,1 proc. Podobnie w Europie Zachodniej wzrost prawdopodobnie spowolni z około 4,5 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat do mniej niż 4 proc. rocznie do 2026 r.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata