BlackRock i ogromne straty na rosyjskich papierach wartościowych

Fundusze BlackRock odnotowały 17 miliardów dolarów strat na rosyjskiej ekspozycji.

Publikacja: 11.03.2022 16:23

BlackRock i ogromne straty na rosyjskich papierach wartościowych

Foto: Simon Dawson/Bloomberg

BlackRock, największy na świecie zarządzający aktywami, poniósł około 17 miliardów dolarów strat na rosyjskich papierach wartościowych z powodu ataku na Ukrainę.

Pod koniec stycznia klienci posiadali rosyjskie aktywa o wartości ponad 18,2 mld USD, ale zamknięcie rynków i ogólnoświatowe sankcje nałożone po inwazji na Ukrainę sprawiły, że zdecydowana większość nie mogła zostać sprzedana, co skłoniło BlackRock do gwałtownego ich przecenienia

Firma zawiesiła wszelkie zakupy rosyjskich aktywów 28 lutego i ujawniła wówczas, że jej udziały związane z tym krajem spadły do ​​mniej niż 0,01 proc. zarządzanych aktywów. Rzecznik BlackRock powiedział, że 28 lutego, kiedy rynki zostały skutecznie zamrożone, łączna wartość wyniosła około 1 miliarda dolarów, a zmiana była spowodowana przecenami, a nie sprzedażą aktywów.

Ogromne zmniejszenie wartości odzwierciedla zarówno skalę BlackRock – zarządza aktywami o wartości ponad 10 bilionów dolarów – jak i szkody, jakie rosyjska inwazja na Ukrainę wyrządziła szerszemu systemowi finansowemu.

Inne duże podmioty zarządzające aktywami również muszą odpisać miliardy dolarów ekspozycji. Na przykład Pimco posiadało przed wojną co najmniej 1,5 miliarda dolarów długu państwowego i około 1,1 miliarda dolarów zakładów na Rosję za pośrednictwem rynku swapów ryzyka kredytowego. Janus Henderson, Ashmore i Western Assets również mają ekspozycję na rosyjski dług, według Morningstar.

Amerykańskie banki Goldman Sachs i JPMorgan ogłosiły w czwartek plany wycofania swoich firm z Rosji twierdząc, że działają zgodnie z instrukcjami rządu.

Larry Fink, dyrektor naczelny BlackRock, napisał w poście na LinkedIn po przecenach, że „była to bardzo złożona i płynna sytuacja, a BlackRock będzie nadal aktywnie konsultować się z organami regulacyjnymi, dostawcami indeksów i innymi uczestnikami rynku, aby zapewnić naszym klientom możliwość wycofania się ze swoich pozycje w rosyjskich papierach wartościowych, zawsze i wszędzie tam, gdzie pozwalają na to warunki regulacyjne i rynkowe”.

BlackRock odmówił podania zestawienia swoich rosyjskich papierów wartościowych lub szczegółowego określenia, które fundusze poniosły jakie straty. Jednak obniżył wartość swojego największego rosyjskiego funduszu giełdowego, ERUS, z około 600 milionów dolarów pod koniec ubiegłego roku do łącznej wartości poniżej 1 miliona dolarów. Zawiesił handel i zniósł opłaty za zarządzanie wszystkimi rosyjskimi funduszami ETF, a także funduszem z Europy wschodzącej, który był silnie eksponowany na Rosję. Wartość aktywów netto tego funduszu na koniec stycznia wyniosła 622 mln euro, ale została obniżona do 269 mln euro.

Gospodarka światowa
Zaskakujące cięcie stóp w Chinach
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka światowa
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Gospodarka światowa
Panika i otrzeźwienie. UE przechodzi do asertywności w handlu z Chinami
Gospodarka światowa
Bretton Woods nie jest tylko kwestią historyczną
Gospodarka światowa
Joe Biden poza wyścigiem o Biały Dom. Oto jak zareagują rynki
Gospodarka światowa
Joe Biden zrezygnował z kandydowania na urząd prezydenta