Kryzys przetrzebił szeregi oligarchów

100 najbogatszych Rosjan straciło w 2008 roku 380 mld USD. Według „Forbesa”, żaden z nich nie powiększył majątku

Publikacja: 18.04.2009 11:19

Kryzys przetrzebił szeregi oligarchów

Foto: Bloomberg

Majątki 100 najbogatszych Rosjan stopniały w zeszłym roku o 73 proc., do 142 mld USD – wynika z zestawienia rosyjskiego wydania magazynu „Forbes”. Na liście pozostało jedynie 32 dolarowych miliarderów. Rok wcześniej było ich w Rosji 110, czyli zaraz po Stanach Zjednoczonych najwięcej na świecie. Tegoroczna lista przypomina pierwsze tego typu zestawienie opublikowane w 2004 r. Znalazło się w nim wówczas 36 miliarderów, a łączny majątek najbogatszych wyniósł 140 mld USD.

[srodtytul]Degradacja Deripaski[/srodtytul]

„Na liście z 2009 r. nie ma ani jednego biznesmena, którego majątek zwiększył się w zeszłym roku” – napisał rosyjski „Forbes”. Kryzys mocno uderzył zarówno w finansistów, deweloperów, jak i w naftowych baronów. – Ci, którzy mieli w zeszłym roku kredyty do spłacenia, dużo tracili. Ci, którzy posiadali zasoby gotówki w połowie 2008 r., okazali się liderami rankingu – stwierdził Dmitrij Aleksandrow, analityk z firmy Financial Bridge.

W stosunkowo najlepszej sytuacji znaleźli się ci inwestorzy, którzy tuż przed uderzeniem kryzysu w rosyjską gospodarkę zdołali sprzedać część aktywów. Tak postąpił m.in. Michaił Prochorow, właściciel grupy Onexim i najbogatszy Rosjanin z tegorocznej listy. W kwietniu 2008 r. sprzedał on Olegowi Deripasce 25 proc. akcji Norylsk Nikiel, największej rosyjskiej firmy górniczej. Dostał za nie 7 mld USD i 14 proc. udziałów koncernu Rusal. Jego majątek stopniał jednak przez rok z 22,6 mld USD do 9,5 mld USD.

Do największych przegranych należy zaś Deripaska. Główny udziałowiec Rusalu stracił w 2008 r. 25 mld USD. Jego majątek jest wart obecnie 3,5 mld USD. Spadł na liście z pierwszego na dziesiąte miejsce i negocjuje z bankami spłatę zadłużenia szacowanego na 14 mld USD. Był on pierwszym oligarchą, który poprosił rząd o wsparcie finansowe.

[srodtytul]Niewiele nowych twarzy[/srodtytul]

Drugie miejsce w rankingu zajął Roman Abramowicz, właściciel firmy Millhouse. Jego majątek stopniał z 24,3 mld USD do 8,5 mld USD. Duże straty poniósł również zdobywca trzeciego miejsca – Wagit Alekpierow, prezes firmy Łukoil, największego prywatnego koncernu naftowego w Rosji. Majątek zmniejszył mu się z 14,3 mld USD do 7,8 mld USD. Awansował jednak z dziewiątego miejsca na trzecie.

Na liście pojawiły 23 osoby, których nie było na niej w zeszłym roku. Tylko osiem z nich trafiło tam po raz pierwszy. Jedną z nich był Jurij Borcow, który sprzedał koncernowi PepsiCo. udziały w produkującej soki firmie Lebiediański. Jego majątek wyniósł „jedynie” 500 mln USD.

[srodtytul]Ostrze kryzysu[/srodtytul]

„Forbes” przy szacowaniu majątków najbogatszych Rosjan brał w dużej mierze pod uwagę wartość należących do nich akcji spółek. A od czasu tworzenia poprzedniego zestawienia znacząco ona zmalała. Moskiewski indeks giełdowy RTS spadł w zeszłym roku aż o 72 proc., podczas gdy nowojorski Dow Jones Industrial stracił 32 proc. Majątkom miliarderów z listy nie służył też światowy spadek popytu na ropę naftową i inne surowce oraz załamanie na rosyjskim rynku finansowym. Wielu z nich, tak jak Deripaska, zaczęło odczuwać kłopoty ze spłatą zadłużenia zagranicznego.

[ramka]9,5 mld USD - Michaił Prochorow - właściciel grupy Onexim

8,5 mld USD - Roman Abramowicz - właściciel firmy inwestycyjnej Millhouse i klubu piłkarskiego Chelsea, były gubernator Czukotki

7,8 mld USD - Wagit Alekpierow - prezes koncernu naftowego Łukoil

6,3 mld USD - Michaił Friedman - udziałowiec holdingu Alfa-Group

5,2 mld USD - Władimir Lisin - prezes Norylskiego Kombinatu Metalurgicznego

4,4 mld USD - Aleksander Abramow - przewodniczàcy rady dyrektorów Euraz Group[/ramka]

Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata
Gospodarka światowa
Potężna kara dla Bank of America