Kondycja banków wciąż pod znakiem zapytania

Ana­li­ty­ków i in­we­sto­rów nie­po­koi brak kon­kre­tów w in­for­ma­cjach na te­mat „te­stów wraż­li­wo­ści” prze­pro­wa­dzo­nych w ban­kach USA. Niemcy licz? toksyczne aktywa w swoich instytucjach

Publikacja: 27.04.2009 01:01

Amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner

Amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner

Foto: Bloomberg

Współczynniki adekwatności kapitałowej większości banków amerykańskich są obecnie na bezpiecznym poziomie – konkluduje Rezerwa Federalna w raporcie dotyczącym metodologii i założeń tzw. „testów wrażliwości”, którym poddane zostały największe instytucje finansowe. Nie oznacza to bynajmniej, że nie będą musiały pozyskać dodatkowego kapitału na wypadek pogorszenia koniunktury.

[srodtytul]Potrzebny bufor kapitałowy[/srodtytul]

Fed przebadał 19 instytucji, kontrolujących łącznie 2/3 wszystkich amerykańskich aktywów bankowych oraz odpowiadających za ponad połowę kredytów. Testy miały określić, jak dużego bufora kapitałowego instytucje te potrzebują, aby w przypadku pogłębienia się recesji w USA ich współczynniki wypłacalności utrzymały się powyżej pewnego minimalnego poziomu i aby mogły kontynuować akcję kredytową.

Najczarniejszy z analizowanych scenariuszy zakładał, że w tym roku PKB spadnie o 3,3 proc., ceny nieruchomości o 22 proc., a stopa bezrobocia sięgnie w 2010 r. 10,3 proc. Uwzględniono również powrót na Wall Street paniki, jaka wybuchła po upadku banku Lehman Brothers. W przedstawionym w piątek raporcie Fed nie ujawnił jednak, jaką wartość współczynnika wypłacalności założył w testach wrażliwości, co ostro skrytykowali analitycy.

[srodtytul]Groźne aktywa pozabilansowe[/srodtytul]

Fed opublikował jednak kilka informacji, które pomogą analitykom odgadnąć, które banki będą potrzebowały wsparcia. Ujawnił, że w testach uwzględniono zmianę w zasadach sprawozdawczości finansowej, w wyniku której w 2010 r. banki będą musiały włączyć do bilansów 900 mld USD aktywów pozabilansowych. Według Karen Petrou z firmy Federal Financial Analytics, taki przyrost wartości aktywów będzie wymagał od banków podniesienia kapitału o 70 mld USD. Największe aktywa pozabilansowe posiadają JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup i Wells Fargo. Według stratega z firmy D. A. Dickson & Co. Frederica Dicksona, z pomocy państwa znów skorzystać będą musieli jej najwięksi dotąd beneficjenci: Bank of America i Citigroup.

[srodtytul]Niemiecki przeciek[/srodtytul] Niemcy wartość toksycznych aktywów w bankach szacują na 816 mld euro – napisał „Sueddeutsche Zeitung”, powołując się na wewnętrzny dokument Federalnej Agencji Nadzoru nad Usługami Finansowymi (Bafin). Szczególnie zagrożone są Hypo Real Estate, Commerzbank oraz banki krajów związkowych (Landesbanken). Wymienione instytucje twierdzą, że nie wiedzą, skąd te wyliczenia. Bafin złożyła doniesienie o popełnieniu przestępstwa w związku z wyciekiem jej wewnętrznego dokumentu.Rząd Niemiec ma wkrótce przygotować projekt ustawy w sprawie uwolnienia bilansów bankowych od toksycznych aktywów.

[ramka][b]4 biliony dolarów[/b]

na pomoc bankom wydały dotąd amerykański rząd, Rezerwa Federalna oraz Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów – twierdzi Panel Nadzorczy Kongresu. Kwota ta obejmuje zarówno wydatki bezpośrednie jak i udzielone bankom gwarancje

[b]169 procent[/b]

– o tyle wzrosła w I kwartale rok do roku wartość zagrożonych aktywów w 13 spośród 19 największych banków amerykańskich [b]2,7 biliona dolarów[/b]

wyniosą według Międzynarodowego Funduszu Walutowego łączne straty amerykańskich instytucji finansowych z tytułu kryzysu

[b]275 mld dolarów[/b]

– tyle nowego kapitału będą jeszcze potrzebowały, zdaniem MFW, banki amerykańskie [/ramka]

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata