Węgierski bank centralny obniżył stopy o 0,5 pkt proc.

W ostatnich trzech miesiącach wiele banków centralnych państw regionu rozluźniało politykę monetarną. Pozwalają na to m.in. stosunkowo niska inflacja oraz stabilniejsze kursy walut

Publikacja: 25.08.2009 09:14

Węgierski bank centralny obniżył stopy o 0,5 pkt proc.

Foto: GG Parkiet

Węgierski bank centralny zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę procentową z 8,5 do 8 proc. Już w lipcu zmniejszył ją aż o 1,5 pkt proc., wznawiając po pół roku przerwy cykl rozluźniania polityki monetarnej. Analitycy spodziewają się w najbliższych miesiącach dalszych obniżek oprocentowania.

[srodtytul]Obawy o wzrost[/srodtytul]

– Ekonomiczne uzasadnienie dla kolejnych obniżek jest oczywiste – mówi Radosław Bodys, ekonomista z banku Merrill Lynch. Jego zdaniem węgierski bank centralny w ciągu nas-tępnych 12–18 miesięcy może obniżyć główną stopę do 5,5 proc. Za dalszym rozluźnianiem polityki monetarnej przemawia skala gospodarczej dekoniunktury na Węgrzech. Rząd spodziewa się, że PKB w tym roku spadnie o 6,7 proc. Kraj może wyjść z recesji dopiero w 2011 r.

Kolejnym argumentem za cięciem jest stabilizacja kursu forinta. W październiku zeszłego roku, by bronić kursu szybko osłabiającej się narodowej waluty, bank centralny podwyższył stopy z 8,5 do 11,5 proc. Później obawy przed dalszą deprecjacją forinta powstrzymywały go przed głębokimi obniżkami stóp. Od marca węgierska waluta zyskała jednak 15 proc. wobec europejskiej. W tym czasie koszt węgierskich CDS (swapów zabezpieczających przed bankructwem) zmniejszył się z 638 pb. do 224 pb., co świadczy o dużej poprawie postrzegania Węgier wśród inwestorów. – Uważamy, że dobre nastroje na rynkach finansowych Europy Środkowo-Wschodniej przyczyniły się do cięcia stóp – twierdzi Lars Rasmussen, analityk z Danske Banku.

Zdaniem wielu ekonomistów głównym zagrożeniem dla kontynuowania polityki obniżek jest więc ewentualna deprecjacja forinta. – Jest jasne od jakiegoś czasu, że presja inflacyjna na Węgrzech się zmniejsza. Bank centralny wciąż jednak jest bardzo konserwatywny i wciąż bardzo uważnie pilnuje kursu forinta – zauważa Manik Narain, strateg ds. walut ze Standard Chartered Bank.

[srodtytul]Region rozluźnia politykę[/srodtytul]

Węgierski bank centralny nie jest jedyną instytucją z regionu, która rozluźnia politykę monetarną. W ostatnich trzech miesiącach stopy obniżyły 24 banki centralne na świecie spośród 54, których decyzje śledzi Agencja Bloomberga. Należał do tej grupy m.in. Narodowy Bank Polski, który w czerwcu dokonał redukcji z 3,75 do 3,5 proc. W sierpniu cięcia przeprowadziły zaś banki narodowe Rosji, Ukrainy, Rumunii i Czech. Ostatni z nich obciął stopy do rekordowo niskiego poziomu 1,25 proc. Tak jak w przypadku Węgier, cięciom w regionie sprzyja mniejsza inflacja, stabilizacja kursów krajowych walut oraz poprawa nastrojów na rynkach.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.