Więcej wsparcia od EBOiR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył kwotę, jaką zamierza zainwestować w tym roku w Europie Środkowo-Wschodniej o 1 mld euro, do 8 mld euro.

Publikacja: 10.09.2009 08:28

Jest ona wyższa o 52 proc. niż suma zainwestowana w zeszłym roku przez tę instytucję w naszym regionie.

Powiększenie kwoty wsparcia tłumaczone jest przez EBOiR większym zapotrzebowaniem na nie, wynikającym z kryzysu. – Warunki gospodarcze stanowią wyzwanie dla tego regionu, lecz jesteśmy dobrze przygotowani i gotowi udzielać wsparcia, tam gdzie jest ono najbardziej potrzebne – powiedział Thomas Mirow, szef EBOiR.

Zwiększenie puli przeznaczonej na inwestycje to również odpowiedź banku na wrześniowy apel ministrów finansów państw grupy G-20 skierowany do międzynarodowych instytucji finansowych. Znalazła się w nim prośba o zwiększenie wsparcia dla gospodarek pogrążonych w kryzysie.Wsparcie to zostanie udzielone bankom i spółkom z Europy Środkowo-Wschodniej w formie pożyczek i linii kredytowych, na podstawie dotychczas obowiązujących zasad udzielania pomocy finansowej przez EBOiR.

Decyzja o zwiększeniu wsparcia została podjęta, mimo że instytucja ta uważa, że perspektywy gospodarcze dla naszego regionu ostatnio się poprawiły. – Wzrost gospodarczy powróci do Europy Wschodniej w przyszłym roku – prognozował Mirow w niedawnym wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Jego zdaniem, spośród krajów regionu najszybciej rozwijać będą się w 2010 r. Polska i Słowacja. Kraje bałtyckie i Rumunia wciąż przeżywać będą zaś poważną dekoniunkturę. Ożywienie gospodarcze w Rosji będzie natomiast bardzo powolne, gdyż inwestycje sektora prywatnego jeszcze przez dłuższy czas nie osiągną tam poziomu sprzed kryzysu.

Wyjście w przyszłym roku naszego regionu z recesji prognozuje również Herbert Stepic, prezes banku Raiffeisen International. Według niego, wzrost PKB Europy Środkowo-Wschodniej wyniesie w przyszłym roku 0,9 proc. (EBOiR przewiduje 1,4 proc. wzrostu. W 2009 r., według prognoz tej instytucji ma spaść o 5 proc.) Wśród krajów, które wyjdą z recesji i osiągną wzrost większy niż 1 proc., Stepic wymienił: Czechy, Słowację, Bułgarię, Rumunię i Rosję.

Do ożywienia ma się w dużym stopniu przyczynić wzrost popytu na dobra eksportowe z regionu w Europie Zachodniej. Samo tempo ożywienia w poszczególnych krajach nie będzie równomierne, tak jak różna była skala dekoniunktury w regionie. Stepic wskazał również, że Polska i Czechy prawdopodobnie będą krajami, które najszybciej w regionie przystąpią do mechanizmu ERM-2, przygotowującego do przyjęcia euro. Do ERM-2 chce szybko przystąpić też Bułgaria.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.