4 mld USD pożyczki w ramach ugody

Bank of New York Mellon chce przyznać Rosji dużą linię kredytową na dogodnych warunkach. W ten sposób zakończony zostałby spór sądowy z rosyjską skarbówką

Publikacja: 15.09.2009 08:38

Rosja może dostać od Bank of New York Mellon 4 mld USD linii kredytowej na preferencyjnych warunkach

Rosja może dostać od Bank of New York Mellon 4 mld USD linii kredytowej na preferencyjnych warunkach

Foto: Flickr

Rosja może dostać od Bank of New York Mellon 4 mld USD linii kredytowej na preferencyjnych warunkach. Zostałaby ona udostępniona naszemu wschodniemu sąsiadowi w ramach ugody pozasądowej dotyczącej pozwu złożonego przeciwko bankowi przez rosyjskie służby podatkowe – poinformował dziennik „Kommiersant”.

[srodtytul]Długa historia sporu[/srodtytul]

Rosyjska Federalna Służba Skarbowa pozwała w maju 2007 r. BNY Mellon przed moskiewski sąd arbitrażowy. Oskarżyła tę instytucję finansową, że w latach 1996–1999 pomagała dwóm rosyjskim bankom ukrywać dochody przed fiskusem oraz nielegalnie przetransferować ukrywane środki (7,5 mld USD) do USA. Służba skarbowa domagała się za to od amerykańskiego banku 22,5 mld USD odszkodowania.

Fiskus dysponował mocnym dowodem na nielegalne praktyki banku. Lucy Edwards, była wysokiej rangi menedżer BNY Mellon, przyznała się do uczestnictwa w tym procederze. Jednakże próba wyegzekwowania odszkodowania na drodze sądowej napotkała poważne przeszkody formalne. Bank zakwestionował to, że może zostać pozwany do sądu arbitrażowego w Moskwie. Kwestionowana była również maksymalna wysokość odszkodowania, jakiej mogą zażądać Rosjanie.

Ponadto służba skarbowa chciała wykorzystać przeciw BNY Mellon amerykańską ustawę antymafijną RICO, co spowodowało dużo zamieszania proceduralnego. Nowojorski sąd przez dwa lata próbował uregulować te kwestie – z niewielkim skutkiem. W końcu, w lutym 2009 r., zniecierpliwiona przedłużaniem się postępowania służba podatkowa zaproponowała bankowi zawarcie pozasądowej ugody.

[srodtytul]Analizowana oferta[/srodtytul]

– Propozycję przyznania linii kredytowej bank złożył pod koniec sierpnia w ramach przygotowywania ugody. Środki te będą wypłacane w transzach po 400 mln USD co 180 dni. Dostawałyby je banki wybrane przez władze Federacji Rosyjskiej – ujawnił anonimowy przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Finansów. Resort potwierdził, że oferta ta wpłynęła i jest obecnie analizowana.

Stanisław Pugiński, partner w kancelarii Jegorow, Pugiński, Afansiew i partnerzy reprezentującej interesy BNY Mellon, również potwierdził, że bank ten chce przyznać Rosji linię kredytową. Zaprzeczył jednak, by ta decyzja miała związek z pozwem. – To polityczna decyzja banku, który powraca do swojej dawnej strategii rozwijania związków finansowych z Rosją – stwierdził.

Pożyczki przyznawane w ramach tej linii oprocentowane byłyby według stawki Libor + 2,5 pkt proc. Analitycy uznają takie warunki udzielenia pożyczki za obecnie bardzo korzystne dla Rosji. – Dzisiaj, gdy Libor jest bardzo niski, takie warunki kredytu są bardzo dobre dla kredytobiorcy. W długim terminie Libor będzie jednak rósł, więc na pożyczce tej skorzysta również bank – wskazał Leonid Slipczenko, analityk z banku Uralsib.

[ramka][b]Stopy procentowe zostały obniżone po raz szósty od kwietnia [/b]

Rosyjski bank centralny obniżył główną stopę procentową z 10,75 do 10,5 proc. Od kwietnia ciął on stopy już sześć razy. Analitycy wskazują, że w najbliższych miesiącach będzie on kontynuował rozluźnianie polityki monetarnej, gdyż gospodarka pogrążona jest w głębokiej recesji. Część rosyjskich bankowców uważa zaś, że bank centralny powinien zdewaluować rubla nawet o 30 proc., by pomóc eksporterom.– Dewaluacja rubla nie rozwiąże ekonomicznych problemów Rosji. Gospodarka ta ma przed sobą kilka bardzo trudnych lat – polemizuje z tymi poglądami Erik Berglof, główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Przypomniał, że jedną z głównych przyczyn dekoniunktury w Rosji jest nadmierne uzależnienie tego kraju od rynków surowcowych. Może ono utrudnić rosyjskiemu bankowi centralnemu planowane na 2011 r. przejście do elastycznego kursu rubla. [/ramka]

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.