Wróciło zaufanie do naszego regionu

Różnica pomiędzy rentownością obligacji z rynków wschodzących a rentownością amerykańskich jest najmniejsza od roku

Publikacja: 17.09.2009 08:05

Wróciło zaufanie do naszego regionu

Foto: GG Parkiet

Koszty długu z rynków wschodzących spadły do poziomu sprzed upadku banku Lehman Brothers – wynika z danych JPMorgan Chase. Różnica pomiędzy rentownością obligacji tego typu a papierów dłużnych amerykańskiego Departamentu Skarbu wynosiła we wtorek późnym wieczorem 3,28 pkt procentowego, o 15 punktów bazowych mniej niż dzień wcześniej. Pod koniec października zeszłego roku różnica ta była większa niż 8 pkt proc.

[srodtytul]Poprawa postrzegania[/srodtytul]

Również rentowność obligacji wielu krajów naszego regionu, po roku zawirowań na rynkach, zmniejszyła się do poziomu bliskiego temu sprzed upadku Lehmana. O ile 12 września 2008 r. rentowność polskich obligacji pięcioletnich wyniosła 6,09 proc., o tyle wczoraj już tylko 5,81 proc. Rentowność węgierskich obligacji pięcioletnich zmalała w tym czasie z 8,79 proc. do 7,8 proc. Ukraińskich siedmioletnich wzrosła co prawda z 9,8 proc. do 11,6 proc., ale jeszcze pod koniec lutego wynosiła aż 27,4 proc.Analitycy zgodnie tłumaczą ten trend ogólną poprawą postrzegania rynków wschodzących i naszego regionu przez inwestorów, związaną z oznakami ożywienia w światowej gospodarce.

– Gospodarki, zwłaszcza te rozwijające się, są w lepszej kondycji niż się spodziewano i z tego powodu mamy do czynienia z napływem pieniędzy na rynki wschodzące – wskazuje Pablo Cisilino, zarządzający funduszem w nowojorskim Stone Harbor Investment Partners.

– Wśród inwestorów częste jest przekonanie, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają już najgorsze za sobą. Bardzo poprawiło nastroje choćby udzielenie pomocy państwom regionu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mamy więc do czynienia ze wzrostem zainteresowania obligacjami z Europy Środkowo-Wschodniej. Wpływają na to też działania banków centralnych, czyli obniżki stóp. I jeśli nie wzrośnie gwałtownie ryzyko na rynkach, trend ten będzie w krótkim terminie kontynuowany – wyjaśnia Elisabeth Gruie, analityczka z BNP Paribas.

Według analityków, w przyszłym roku może jednak wzrosnąć rentowność polskich obligacji, gdyż nasz rząd wyemituje wtedy dług wart ponad 200 mld zł.

[srodtytul]Ulga dla rządów[/srodtytul]

Po upadku Lehmana zainteresowanie długiem państw regionu spadło do minimum. W październiku zeszłego roku Węgry natrafiły więc na poważne kłopoty z finansowaniem deficytu z rynku i musiały zwrócić się o pomoc do MFW.

W pierwszym kwartale wartość emisji papierów dłużnych w naszym regionie była niewielka. W kwietniu udało się jednak Czechom sprzedać obligacje warte 1,5 mld euro. Ożywienie na rynku sprawiło, że węgierski rząd uznał, że dalsza pomoc międzynarodowa nie będzie mu potrzebna, a do finansowania deficytu wystarczą środki zebrane z emisji obligacji.

[ramka][b]Indeksy odrabiajà straty [/b]

Indeks MSCI Emerging Markets odrobił już straty poniesione od upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Wczoraj rano był on o 4,5 proc. wyżej niż na zamknięciu 12 września 2008 r., czyli w ostatnim dniu giełdowym przed bankructwem tej instytucji. „Przedlehmanowy” poziom przekroczył po raz pierwszy na początku sierpnia.Nieco gorzej radzi sobie indeks MSCI Emerging Markets Eastern Europe. Do osiągnięcia poziomu sprzed upadku Lehmana brakuje mu wciąż blisko 22 proc., mimo że indeks ten od dołka z początku marca wzrósł już o około 110 proc. [/ramka]

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.