Wypracowane przez rządy strategie wygaszania fiskalnych pakietów stymulacyjnych będą kluczowe dla perspektyw ratingowych krajów, którym nadano najwyższą ocenę AAA – wynika z raportu opublikowanego przez agencję Fitch. W opracowaniu tym wskazano, że nawet państwa powszechnie uznawane za najbardziej wiarygodnych dłużników muszą uporządkować swoje finanse publiczne.
[srodtytul]Koszty kryzysu[/srodtytul]
Zdaniem agencji pakiety stymulacyjne przyczyniły się do uniknięcia pogrążenia się światowej gospodarki w jeszcze głębszym kryzysie. Jednakże szkody, jakie przyniosła globalna dekoniunktura finansom publicznym państw z ratingami AAA, sprawia, że kraje te powinny wypracować średnioterminowe strategie konsolidacji fiskalnej. Samo ożywienie gospodarcze nie wystarczy bowiem, by zmniejszony został dług publiczny.
Fitch prognozuje, że stan finansów publicznych tych krajów w przyszłym roku się pogorszy. O ile dług publiczny USA wyniósł w 2007 r. 57,2 proc. PKB, to w 2010 r. może sięgnąć 88,4 proc. PKB. W tym czasie w Wielkiej Brytanii zwiększy się on prawdopodobnie z 44,2 proc. PKB do 80,7 proc. PKB, a we wszystkich państwach z ratingami kredytowymi AAA wzrośnie średnio o ponad 15 pkt proc., do 61 proc. PKB. To stosunkowo dużo jak na państwa z najwyższymi ocenami kredytowymi.
– Rządy powinny wzmocnić zaufanie wobec swojego zaangażowania w średnioterminową konsolidację fiskalną poprzez szybkie wypracowanie odpowiednich strategii wyjścia – wskazuje David Riley, w Fitch szef działu ratingów przyznawanych państwom.