Jakie ustalenia poznamy dziś? Główne tematy spotkania to: regulacje rynków finansowych, ewentualne ograniczenia w odniesieniu do premii finansistów, zwłaszcza bankierów, dalsze losy rządowych pakietów stymulacyjnych oraz wyrównanie globalnej nierównowagi gospodarczej.

Niedawne wypowiedzi niemieckich polityków sugerowały, że pittsburskie spotkanie G20 stanie się areną transatlantyckiego starcia dotyczącego regulacji finansowych oraz bonusów.

Peer Steinbrueck, minister finansów RFN, oskarżył w wywiadzie dla tygodnika „Stern” kręgi finansowe z Londynu i USA o próbę sabotażu światowych wysiłków mających na celu zwiększenie kontroli państw nad rynkami finansowymi. – Nie można kazać psu, by pilnował spiżarni – ironizował niemiecki polityk.

Steinbrueck stwierdził również, że wzrasta poparcie rządów całego świata dla wprowadzenia globalnego podatku od transakcji finansowych. Jego zdaniem tylko w Niemczech przez rok dałoby się zebrać 20 mld euro tej daniny.Kanclerz Angela Merkel wskazywała zaś, że centralną kwestią omawianą na szczycie powinny być regulacje finansowe, w tym dotyczące ograniczania bonusów.

– Musimy wyciągnąć naukę z kryzysu finansowego i zapewnić, że się nie powtórzy. – stwierdziła.Tymczasem brytyjski premier Gordon Brown zapowiedział, że grupa G20 zostanie zinstytucjonalizowana i stanie się „główną światową radą zarządzającą gospodarką”. Jej spotkania będą odbywać się regularnie, a przywództwo grupy przejmie w przyszłym roku Korea Południowa.