SEC mocniej rozprawia się z insider tradingiem

Podsłuchy, informatorzy, specjalne programy komputerowe – te środki mogą doprowadzić do fali aresztowań wśród amerykańskich białych kołnierzyków

Publikacja: 20.10.2009 10:57

Raj Rajaratnam (w środku), szef Galleon Group

Raj Rajaratnam (w środku), szef Galleon Group

Foto: Bloomberg

Amerykańscy śledczy przygotowują się na falę spraw dotyczących insider tradingu. Zamierzają oni rozbić kilka siatek zaangażowanych w ten proceder – donosi agencja Bloomberga. Informacje, które mogą pozwolić na postawienie dziesiątkom osób zarzutów insider tradingu, zostały uzyskane przy okazji prowadzonego przez dwa lata śledztwa przeciwko pochodzącemu ze Sri Lanki miliarderowi Rajowi Rajaratnamowi, szefowi funduszu hedgingowego Galleon Group.

Rajaratnam wraz z pięcioma wspólnikami został aresztowany w piątek. Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzut osiągnięcia 20 mln USD z tytułu insider tradingu. Jeden z oskarżonych, wysokiej rangi menedżer IBM, miał w tym roku ujawnić analitykowi szczegóły planowanego przejęcia Sun Microsystems przez swój koncern.

[srodtytul]Lepsze techniki operacyjne[/srodtytul]

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) określiła już tę sprawę największym przestępstwem insider trading w sektorze funduszów hedgingowych. O tym, jak ważny ów przypadek był dla organów śledczych, świadczy chociażby to, że FBI wykorzystała podczas dochodzenia podsłuch – środek stosowany przez biuro głównie w sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej oraz terroryzmu. Na podstawie nagranych rozmów Rajaratnama i jego wspólników FBI i SEC zdołały zbudować mocne oskarżenie przeciwko miliarderowi. Świadczy to o wzrastającej determinacji obu instytucji mającej na celu karanie przestępców w białych kołnierzykach.

Sprawa Rajaratnama wskazuje również, że rząd USA stopniowo zaostrza regulację rynków finansowych. Dotychczas udowodnienie insider tradingu menedżerom z podlegających słabszemu nadzorowi instytucji takich jak fundusze hedgingowe było bardzo trudne. Menedżerowie funduszów, którym stawiano zarzuty, często tłumaczyli się, że podejrzane transakcje to tylko „drobne statystyczne anomalie” w morzu milionów transakcji zawieranych przez ich instytucje w krótkim okresie. Podsłuch potrafi zaś jednoznacznie wskazać na przestępczy charakter działań. – Jeżeli chce się skazać miliardera, potrzebne są najmocniejsze możliwe dowody. Własne słowa oskarżonego są często takimi dowodami – twierdzi Bradley Bennet, były śledczy w SEC

Z deklaracji przedstawicieli organów sprawiedliwości wynika, że władze będą walczyć z przestępcami finansowymi podobnymi metodami jak z mafią. – Będziemy nadal używać podsłuchów w celu wykorzenienia insider tradingu – zadeklarował Preet Bahara, prokurator zaangażowany w sprawę Rajaratnama.

[srodtytul]Większa determinacja[/srodtytul]

SEC zwraca coraz większą uwagę na sprawy insider tradingu. W 2007 r. komisja postawiła zarzuty (lub podjęła inne działania prawne) w ośmiu sprawach tego typu, w 2008 r. w 12, w 2009 r. jak dotąd w siedmiu. By skuteczniej zwalczać przypadki insider tradingu, komisja uruchomiła specjalny projekt informatyczny.

Narzędzie to umożliwia odnajdywanie powiązań pomiędzy transakcjami i pozwala przez to identyfikować prawdopodobne źródła giełdowych przecieków. W ten sposób w lutym SEC uzyskała materiały, które pozwoliły jej oskarżyć grupę doradców z banku UBS oraz Blackstone Group o udział w insider tradingu szacowanym na 8 mln USD. Taką technikę operacyjną wykorzystano też przeciwko Rajaratnamowi.

– Byłoby rozsądne, gdyby doradcy inwestycyjni i menedżerowie przyjrzeli się uważnie sprawie Rajaratnama, swoim własnym operacjom i zwiększającej się uwadze, z jaką podchodzimy do funduszów hedgingowych – powiedział Robert Khuzami, szef departamentu śledczego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.