31,3 mld funtów od rządu dla RBS oraz Lloydsa

Wsparcie brytyjskiego rządu dla Royal Bank of Scotland jest większe niż pomoc, jakiej władze USA udzieliły Citigroup czy Bank of America. Koło ratunkowe dużo kosztuje te banki

Publikacja: 04.11.2009 07:04

Rząd zwiększy udziały w RBS do 84,4 proc.

Rząd zwiększy udziały w RBS do 84,4 proc.

Foto: Bloomberg

Brytyjski rząd przekaże 31,3 mld funtów bankom Royal Bank of Scotland oraz Lloyds Banking Group. 25,5 mld funtów z tej sumy trafi do RBS, który dostał już wcześniej 20 mld funtów rządowej pomocy. RBS stanie się więc wkrótce bankiem, który otrzymał największą na świecie pomoc finansową od państwa. Wyprzedzi pod tym względem Citigroup oraz Bank of America, które dostały od amerykańskiego Departamentu Skarbu po 45 mld USD.

[srodtytul]Dwie drogi wyjścia[/srodtytul]

W zamian za otrzymane wsparcie, RBS i Lloyds zgodziły się nie wypłacać bonusów pracownikom, którzy zarabiają rocznie powyżej 30 tys. funtów. Ograniczenia te mogą funkcjonować nawet do 2012 r. To jednak dopiero początek zmian w obu bankach. Brytyjski rząd zwiększy bowiem udziały w RBS do 84,4, z 70 proc. Bank przystąpi zaś do rządowego programu ubezpieczenia aktywów. Za uczestnictwo w nim będzie płacił państwu 700 mln funtów rocznie.

Odmienną strategię wybrał Lloyds, który nie chce zwiększonej kontroli rządu. Nie zamierza też uczestniczyć w programie ubezpieczenia aktywów, gdyż wiązałoby się to ze zwiększeniem udziałów państwa w kapitale banku do 62 z 43 proc. oraz uiszczaniem nawet 15,6 mld funtów opłat rocznie.

Zamiast tego Lloyds wzmocni kapitał (do poziomu pozwalającego na nieuczestniczenie w programie), zbierając z rynku 21 mld funtów z emisji akcji z prawem poboru oraz sprzedaży innych instrumentów finansowych. Akcje warte 5,8 mld funtów zakupi brytyjski rząd. – Ten scenariusz jest o wiele bardziej atrakcyjną, rynkową alternatywą wobec programu ubezpieczenia aktywów. Jest on korzystniejszy dla akcjonariuszy – głosił komunikat Lloyds Banking Group. – Bardzo cienka linia oddziela teraz RBS od pełnej nacjonalizacji. To wyraźnie kontrastuje z polityką Lloydsa, który mocniej walczy o niezależność – twierdzi Danny Gabay, dyrektor w spółce Fathom Consulting.

[srodtytul]Wymuszona sprzedaż[/srodtytul]

Rządowa pomoc dla obu pożyczkodawców będzie się wiązać z wyprzedażą części aktywów. To wynik ustaleń z Komisją Europejską oraz brytyjskim rządem.

RBS sprzeda więc swój dział ubezpieczeń oraz 318 oddziałów bankowych w Wielkiej Brytanii. Lloyds pozbędzie się zaś 600 oddziałów, części aktywów związanych z pożyczkami hipotecznymi oraz witryny internetowej służącej doradztwu finansowemu. Niesprzedanie tych aktywów oznaczałoby złamanie unijnych zasad dotyczących pomocy publicznej.

[srodtytul]Rosnące wsparcie[/srodtytul]

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacował we wrześniu, że brytyjski rząd oraz Bank Anglii wydały na wsparcie dla systemu finansowego już 2,4 bln USD. Większość tej sumy to rządowe gwarancje, czyli środki, które zostaną wydane w bardzo małym stopniu. Ogromne wsparcie udzielone RBS i Lloydsowi wskazuje jednak, że rządowa pomoc dla systemu bankowego może jeszcze wzrosnąć.

– Niewykluczone, że będziemy musieli wpompować więcej pieniędzy w system bankowy. Kryzys pokazuje, że nigdy nie możemy być pewni, jak duży będzie rachunek, który zapłacimy – przyznaje Colin Ellis, ekonomista z Daiwa Securities.

– Opinia publiczna dochodzi do granicy tolerancji wobec rządowej pomocy dla banków. Ludzie mają dość wiadomości o dużych bonusach i bankach, które nie pożyczają im pieniędzy – zauważa Vicky Redwood, ekonomistka z Capital Economics.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.