Reklama
Rozwiń

Bruksela łagodniejsza. Daje nam więcej czasu na reformy fiskalne

UE › Polska, Francja, Hiszpania i Słowenia dostały od Komisji Europejskiej dodatkowe dwa lata na ścięcie deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB.

Aktualizacja: 31.05.2013 08:08 Publikacja: 31.05.2013 06:00

Bruksela łagodniejsza. Daje nam więcej czasu na reformy fiskalne

Foto: Archiwum

Nowe rekomendacje Komisji Europejskiej w sprawie tzw. procedury nadmiernego deficytu okazały się dla naszego kraju dosyć łaskawe. – Polska może o dwa lata dłużej uzdrawiać finanse publiczne, czyli ma zbić deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2014 r. – mówił unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Wskazał, że powodem takiej decyzji KE było docenienie naszych wysiłków z poprzednich lat, mających na celu cięcie deficytu oraz świadomość, że europejski kryzys zaczyna mocniej uderzać w Polskę.

Mniejszy ciężar

Zgodnie z rekomendacjami Komisji nasz kraj ma w tym roku ściąć deficyt do 3,6 proc. PKB, a w przyszłym roku do 3 proc. W maju KE prognozowała, że deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB, tyle samo, ile w ubiegłym roku. Rekomendacje te muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez ministrów finansów zasiadających w Radzie Unii Europejskiej, co ma nastąpić w czerwcu. W przypadku Polski będzie to formalnością. Nasz rząd ma do 1 października przedstawić  plan konsolidacji finansów publicznych.

16 państw będzie poddanych procedurze nadmiernego deficytu po przyjęciu rekomendacji KE

Procedura nadmiernego deficytu jest nakładana na państwa UE, które przekroczą dopuszczalny poziom deficytu finansów publicznych wynoszący, zgodnie z Paktem Stabilności i Wzrostu, 3 proc. PKB. (Nie wszczyna się jej jednak, jeśli przekroczenie tego progu było przejściowe oraz incydentalne.) Państwo poddane procedurze musi podjąć działania korygujące – czyli obniżać deficyt zgodnie z zaleceniami Rady Unii Europejskiej. Jeśli nie będzie się do tego stosowało, mogą zostać wprowadzone wobec niego nawet  sankcje finansowe. Obecnie  procedurą nadmiernego deficytu jest objętych 20 państw Unii Europejskiej.

Triumf Węgier i Włoch

Komisja Europejska rekomenduje Radzie przedłużenie  terminu obniżenia deficytu o dwa lata również w przypadku Hiszpanii, Francji oraz Słowenii. Przedłużenie terminu o rok ma objąć Holandię oraz Portugalię. Reprymendę dostały jedynie Belgia oraz Malta, wobec której procedura ma zostać otwarta. Komisja rekomenduje natomiast całkowite zdjęcie procedury z Włoch, Litwy, Łotwy, Rumunii oraz Węgier, które znajdują się poza tym mechanizmem po raz pierwszy od przystąpienia do UE.

– Europa ma teraz więcej czasu na konsolidację fiskalną. Dlatego zdecydowaliśmy się na to, by kilku państwom członkowskim pozwolić dłużej obniżać deficyt. Muszą one wykorzystać ten czas na reformy strukturalne – przyznał Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Wezwał również Włochy, by nie zaprzestawały polityki oszczędności fiskalnych, mimo że procedura nadmiernego deficytu zostanie z nich zdjęta. – Wysoki dług publiczny w stosunku do PKB jest wciąż poważnym ciężarem dla włoskiej gospodarki. Włochy nie powinny więc zmniejszać swoich wysiłków – uważa Barroso.

[email protected]

Gospodarka światowa
Trump pozwala amerykańskim firmom na korupcję za granicą
Gospodarka światowa
Chińczycy są nadal udziałowcami kluczowej amerykańskiej spółki
Gospodarka światowa
Metale, które zasilają cywilizację cyfrową
Gospodarka światowa
Exit poll: Blok CDU/CSU wygrał wybory w Niemczech. AfD dostała prawie 20 proc. głosów
Gospodarka światowa
Czy Buffett powinien się bać?
Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji