Prada woli Hongkong. Mniej IPO na Borsa Italiana

Dom mody Prada, znany z torebek Miu Miu i butów Church, planuje debiut na giełdzie. Inwestorzy z rodzimego Mediolanu będą jednak zmuszeni pokonać prawie 9 tys. km jeżeli planują zakup akcji. Włoska marka luksusowa zadebiutuje na giełdzie w Hongkongu

Aktualizacja: 27.02.2017 01:34 Publikacja: 07.03.2011 11:38

Dom mody Prada woli Hongkong od Mediolanu

Dom mody Prada woli Hongkong od Mediolanu

Foto: AFP

Prada planuje porzucić włoską giełdę na rzecz debiutu na giełdzie w Hongkongu. Powodem wyboru azjatyckiego parkietu jest fakt, że region ten jest najszybciej rosnącym rynkiem zbytu towarów firmy. - Decyzję podjęto, by wykorzystać do maksimum okazje jakie oferują międzynarodowe rynki kapitałowe – powiedział agencji Bloomberg prezes Patrizio Bertelli.

Utrata Prady to początek trudności z jakimi przyjdzie się zmierzyć giełdzie w Mediolanie. Od 2007 giełda włoska straciła połowę swej wartości, to wynik mniejszej ilości debiutów i spadku cen akcji.

Na Borsa Italiana notowane są obecnie 332 spółki o łącznej kapitalizacji sięgającej 425 mld euro, co daje giełdzie włoskiej siódme miejsce w Europie – wynika z danych Światowej Federacji Giełd.

Problemy giełdy w Mediolanie odzwierciedlają powolny wzrost gospodarki – uważa Crispoltoni. Według Barclays włoskie akcje są najtańsze w Europie, USA i na rynkach wschodzących biorąc pod uwagę wskaźnik cena/wartość księgowa liczony od 1992.

PKB Włoch rósł w tempie 1,5 proc. rdr w okresie 1999-2007, w tym samym czasie Unia Europejska odnotowała 2,2 procentowy wzrost. W IV kwartale ubiegłego roku gospodarka włoska rosła jedynie o 0,1 proc. kdk. PKB strefy euro zwiększył się o 0,3 proc.

- Gospodarka oraz słaby rynek giełdowy osłabiły włoskie firmy, szczególnie te małe, uniemożliwiając im wejście na giełdę - uważa Gioacchino Attanzio, prezes Aidaf. - Zarządy firm martwią się możliwością utraty kontroli z powodu osłabienia firm – uważa Attanzio.

Włoska firma biotechnologiczna Philogen zrezygnowała z IPO z powodu wycofania zamówień przez Bayer SA, ich największego klienta. Producent zabawek Giochi Preziosi, Moby SpA oraz Intesa Sanpaolo SpA oddział Banca Fideuram również wycofały się z planowanej sprzedaży akcji.

W listopadzie 2010 Enel Green Power SpA sprzedał akcje za 2,5 mld euro. Jest to największy debiut od 11 lat.

To już piąta próba debiutu Prady na przestrzeni ostatnich 10 lat. Spółka jest kontrolowana przez rodzinę, a jej nieformalnym szefem i głównym udziałowcem jest projektantka Miuccia Prada.

Zysk firmy w zeszłym roku wzrósł o 31 procent i wyniósł 2,05 mld euro, głównie dzięki sprzedaży w Azji, która wzrosła o 48 procent. Koordynacją operacji oraz budową księgi popytu zajmie się konsorcjum banków Intesa Sanpaolo, Unicredit, Credit Agricole i Goldman Sachs.

- Włoskie firmy to znane na całym świecie marki. Począwszy od wód mineralnych, domy mody, aż po przemysł – powiedział przewodniczący giełdy w Hongkongu Ronald Arculli. Notowania na giełdzie hongkońskiej przyczyniłyby się do utwierdzenia pozycji tych firm.

Problemy Borsy Italiany zbiegły się w czasie z fuzją Toronto Stock Exchange i LSE. Deutsche Boerse AG i NYSE Euronext ogłosiły w zeszłym miesiącu informację o planowanym połączeniu.

22 stycznia, tuż przed wybuchem zamieszek w Libii, które wstrząsnęły światowymi rynkami, problemy techniczne unieruchomiły włoską giełdę na 6,5 godziny.

Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję