Grecja liczy na patriotów

Rząd w Atenach, odcięty od rynków kapitałowych wskutek kryzysu fiskalnego, planuje emisję obligacji skierowanych do Amerykanów greckiego pochodzenia, licząc na ich patriotyzm.

Aktualizacja: 27.02.2017 01:03 Publikacja: 11.03.2011 11:11

Grecja liczy na patriotów

Foto: Bloomberg

Zamierza w ten sposób pozyskać równowartość około 3 mld euro. Okresy zapadalności tych dolarowych papierów, określanych jako „obligacje diasporowe”, mają się wahać od trzech do 10 lat. Ateny liczą na to, że ich rentowność nie będzie przekraczała 5 proc.

Dla porównania, rentowność zwykłych greckich 10-latek otarła się w tym tygodniu o 13 proc., w przypadku trzylatek sięgnęła zaś aż 17,7 proc. To skutek obaw, że rząd w Atenach, który w maju ub.r. otrzymał z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej 110 mld euro pomocy, prędzej czy później będzie musiał zrestrukturyzować swoje zadłużenie.

Grecka agencja długu publicznego (PDMA) już we wtorek wystąpiła do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), odpowiednika polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, o pozwolenie na emisję obligacji dla greckiej diaspory.

a amerykańskich Grekach plany PDMA się nie kończą. Jak oświadczył prezes tej agencji, Petros Christodoulou, „diasporowe obligacje” zostaną też skierowane do mniejszości greckiej w Australii.

Pomysł greckich władz nie jest nowy. Patriotyzm żydowskiej diaspory niemal od początku istnienia wykorzystuje Izrael. Najnowsza seria 5-letnich obligacji ma rentowność niespełna 2,3 proc., podczas gdy zwykłe izraelskie pięciolatki charakteryzują się rentownością na poziomie 4,2 proc.

Jak wynika z badań Banku Światowego, inwestorzy kupujący „obligacje diasporowe” zwykle żądają niższego oprocentowania, niż nabywcy tradycyjnych papierów skarbowych. Wynika to nie tylko z patriotyzmu tej grupy inwestorów, ale także z tego, że zwykle są oni relatywnie zamożni i mogą sobie pozwolić na podejmowanie większego ryzyka.

- Ateny sporo ryzykują licząc na patriotyzm greckiej diaspory w obecnej, nerwowej atmosferze – ocenił jednak cytowany przez “Financial Times’a” anonimowy trader.

- Sprzedaż amerykańskim Grekom dolarowych obligacji ma sense, ale wielkość tej emisji jest marginalna na tle greckich potrzeb pożyczkowych – powiedział z kolei Platon Monokroussos, główny analityk EFG Eurobanku,

W ub.r. deficyt budżetowy Grecki wyniósł 9,6 proc. PKB, czyli około 27 mld euro.

[b]Czytaj więcej na blogu[/b] [link=http://blog.parkiet.com/siemionczyk/2011/03/10/znalezione-w-sieci-10032011/]Znalezione w sieci[/link]

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz