Grecja liczy na patriotów

Rząd w Atenach, odcięty od rynków kapitałowych wskutek kryzysu fiskalnego, planuje emisję obligacji skierowanych do Amerykanów greckiego pochodzenia, licząc na ich patriotyzm.

Aktualizacja: 27.02.2017 01:03 Publikacja: 11.03.2011 11:11

Grecja liczy na patriotów

Foto: Bloomberg

Zamierza w ten sposób pozyskać równowartość około 3 mld euro. Okresy zapadalności tych dolarowych papierów, określanych jako „obligacje diasporowe”, mają się wahać od trzech do 10 lat. Ateny liczą na to, że ich rentowność nie będzie przekraczała 5 proc.

Dla porównania, rentowność zwykłych greckich 10-latek otarła się w tym tygodniu o 13 proc., w przypadku trzylatek sięgnęła zaś aż 17,7 proc. To skutek obaw, że rząd w Atenach, który w maju ub.r. otrzymał z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej 110 mld euro pomocy, prędzej czy później będzie musiał zrestrukturyzować swoje zadłużenie.

Grecka agencja długu publicznego (PDMA) już we wtorek wystąpiła do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), odpowiednika polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, o pozwolenie na emisję obligacji dla greckiej diaspory.

a amerykańskich Grekach plany PDMA się nie kończą. Jak oświadczył prezes tej agencji, Petros Christodoulou, „diasporowe obligacje” zostaną też skierowane do mniejszości greckiej w Australii.

Pomysł greckich władz nie jest nowy. Patriotyzm żydowskiej diaspory niemal od początku istnienia wykorzystuje Izrael. Najnowsza seria 5-letnich obligacji ma rentowność niespełna 2,3 proc., podczas gdy zwykłe izraelskie pięciolatki charakteryzują się rentownością na poziomie 4,2 proc.

Jak wynika z badań Banku Światowego, inwestorzy kupujący „obligacje diasporowe” zwykle żądają niższego oprocentowania, niż nabywcy tradycyjnych papierów skarbowych. Wynika to nie tylko z patriotyzmu tej grupy inwestorów, ale także z tego, że zwykle są oni relatywnie zamożni i mogą sobie pozwolić na podejmowanie większego ryzyka.

- Ateny sporo ryzykują licząc na patriotyzm greckiej diaspory w obecnej, nerwowej atmosferze – ocenił jednak cytowany przez “Financial Times’a” anonimowy trader.

- Sprzedaż amerykańskim Grekom dolarowych obligacji ma sense, ale wielkość tej emisji jest marginalna na tle greckich potrzeb pożyczkowych – powiedział z kolei Platon Monokroussos, główny analityk EFG Eurobanku,

W ub.r. deficyt budżetowy Grecki wyniósł 9,6 proc. PKB, czyli około 27 mld euro.

[b]Czytaj więcej na blogu[/b] [link=http://blog.parkiet.com/siemionczyk/2011/03/10/znalezione-w-sieci-10032011/]Znalezione w sieci[/link]

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy