Na drodze do realizacji tej umowy stanął sprzeciw trzech rosyjskich oligarchów, właścicieli firmy Alpha Access Renova (AAR): Wiktora Wekselberga, Lena Bławatnika oraz Michaiła Friedmana. AAR jest akcjonariuszem firmy TNK-BP, czyli joint-venture Rosjan z koncernem BP. Sprzeciwiali się oni porozumieniu Brytyjczyków z Rosnieftem, wskazując, że zgodnie z umową między nimi a BP brytyjski koncern może prowadzić działalność wydobywczą w Rosji jedynie za pośrednictwem TNK-BP. Stworzenie arktycznego joint-venture z Rosnieftem naruszałoby więc warunki tego porozumienia.
Przedstawiciele AAR twardo negocjowali z BP i nie wycofali swojego sprzeciwu. Nie zgodzili się nawet na propozycję wykupienia przez Brytyjczyków ich udziałów w BP?za 32 mld USD. Wyznaczony przez Rosnieft termin ostatecznego zakończenia tego sporu minął wczoraj. Wobec tego rosyjski koncern postanowił zrezygnować z umowy z BP.
– Inwestorzy mieli duże nadzieje co do rosyjskiej działalności BP. Powszechnie uważano, że koncern ma tam doskonałe kontakty. Nieudane porozumienie z Rosnieftem uderza w ten pogląd – uważa Colin McLean, analityk z SVM Asset Management.