Daje mu to 0,9 proc. udziałów w tej spółce, wartych obecnie około 3,7 mld USD. To siódma największa pozycja w jawnej części portfela Berkshire.
Informację o nowej giełdowej inwestycji fundusz zawarł w deklaracji o składzie portfela (tzw. 13F), które duzi gracze muszą złożyć do 45 dni po zakończeniu kwartału w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Większość akcji Exxonu fundusz Buffetta nabył wprawdzie w II kwartale, ale wówczas SEC pozwolił mu nie ujawniać tej informacji, aby naśladujący go inwestorzy nie podbili notowań koncernu w czasie, gdy Berkshire kontynuował zakupy. W piątek, po publikacji składu portfela Buffetta, walory Exxonu drożały o 1,4 proc.
Berkshire Hathaway nie miał udziałów w tej spółce od końca 2011 r. W portfelu funduszu są jednak inne koncerny paliwowe i energetyczne, m.in. MidAmerican Energy oraz ConocoPhillips. Akcje tej ostatniej spółki Buffett jednak w III kwartale sprzedawał. Od początku roku podrożały one o około 27 proc., podczas gdy walory Exxonu zyskały niespełna 8 proc. – Buffett to klasyczny inwestor „wartościowy", a Exxon był ostatnio ewidentnie niedoceniany – powiedział Pavel Molchanov, analityk z Raymond James & Associates.
Z oświadczeń 13F innych znanych inwestorów wynika, że wierzą oni w dobre perspektywy kuriera FedEx. W akcje tej spółki zainwestował w III kwartale fundusz Johna Paulsona, a fundusz George'a Sorosa zwiększył swoje udziały. Najwięksi inwestorzy z Wall Street mają jednak rozbieżne opinie na temat Apple'a. Podczas gdy Carl Icahn kupił blisko 4 mln akcji tej spółki o wartości około 2 mld USD, Leon Cooperman i Andreas Halvorsen pozbyli się swoich udziałów.