Oslo Bors. Ostra walka o przejęcie giełdy papierów wartościowych

W poniedziałek gwałtownie zaostrzyła się walka o Oslo Bors. Nasdaq opublikował formalną ofertę przejęcia tej giełdy kilka chwil po tym, gdy Euronext wydał oświadczenie, w którym zapewnia o swojej determinacji nabycia głównej norweskiej giełdy.

Publikacja: 05.02.2019 05:00

Oslo Bors. Ostra walka o przejęcie giełdy papierów wartościowych

Foto: AFP

Nasdaq potwierdził swoje plany, pierwotnie ogłoszone już w minionym tygodniu, zaoferowania 152 koron za każdą akcję Oslo Bors, co wycenia wartość spółki na 6,54 mld norweskich koron (770 mln USD). Nasdaq, który proponuje 5 proc. więcej niż jego francusko-holenderski rywal, ma już poparcie zarządu norweskiej spółki i dwóch jej największych akcjonariuszy.

Ale dosłownie godzinę wcześniej zostało opublikowane oświadczenie Euronextu, potwierdzające zdecydowanie tej spółki na dokonanie transakcji w Norwegii. Euronext będzie teraz oceniał możliwości zakończenia pełnym sukcesem tej batalii.

Euronext oświadcza, że „pozostaje w pełnej gotowości do kontynuowania konstruktywnego dialogu" z największą norweską giełdą i jej udziałowcami. Operator Euronextu potwierdza, że zdaje sobie sprawę, iż zarząd Oslo Bors postanowił odrzucić jego ofertę, ale zwraca uwagę na fakt, że uzyskał już dla niej poparcie właścicieli akcji, którzy kontrolują ponad połowę spółki.

W tej sytuacji Nasdaq Nordic, skandynawski oddział nowojorskiej giełdy, wyraził gotowość przystąpienia do negocjacji z Euronextem. – Teraz nie prowadzimy żadnych rozmów z Euronextem, ale oczywiście jesteśmy gotowi do negocjowania ze wszystkimi udziałowcami i jesteśmy otwarci na rozmowy również z nimi – powiedział Lauri Rosendahl, szef rady nadzorczej Nasdaq Nordic.

Dodał też, że wielu inwestorów sygnalizowało zainteresowanie przyjęciem oferty Nasdaqu i wielu jest gotowych „sprzedać nam akcje nawet dzisiaj", co dałoby nam większość.

Euronext zapewniał, że to jego oferta ma poparcie właścicieli ponad 50 proc. akcji i to daje mu miejsce kierowcy w tym wyścigu. Oświadczył też, że jest zdecydowany szybko zakończyć całą operację. Francusko-holenderska spółka przekonuje, że jest najlepiej przygotowana do przejęcia norweskiej giełdy, gdyż „jest na najlepszej drodze do zarządzania paneuropejskim zdecentralizowanym rynkiem". JB

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?