Komórkowe maszty na giełdę, czyli ruszyło IPO Vantage Towers

Do 2,8 mld euro chce uzyskać ze sprzedaży do 25 proc. akcji w pierwotnej ofercie publicznej wieżowej spółki Vantage Towers brytyjska grupa telekomunikacyjna Vodafone.

Publikacja: 09.03.2021 14:13

Komórkowe maszty na giełdę, czyli ruszyło IPO Vantage Towers

Foto: Bloomberg

Brytyjska grupa telekomunikacyjna Vodafone jest coraz bliższa upublicznienia zarejestrowanej w Niemczech spółki infrastrukturalnej, budującej portfel masztów komórkowych w Europie – Vantage Towers. Dziś firma ta opublikowała prospekt emisyjny i podała widełki, w których mieścić będzie się cena akcji, które oferuje inwestorom.

Już teraz pozyskała dwóch istotnych nowych akcjonariuszy, którzy obejmą sporą część nowych walorów. Digital Colony, operator i inwestor lokujący w infrastrukturę cyfrową oraz fundusz RRJ z Singapuru mają objąć akcje za w sumie 950 mln euro. Na Digital Colony przypada 500 mln euro, a na RRJ 450 mln euro.

Rozmowy z pozostałymi zainteresowanymi inwestorami mają zakończyć się 17 marca.

IPO wieżowej spółki obejmuje w sumie na razie blisko 89 mln walorów należących do Vodafone. Ich cenę ustalono na od 22,5 euro do 29 euro za sztukę, co daje wartość całego IPO na poziomie minimum 2 mld euro. Jeśli pula oferowanych walorów nie zmieni się, kapitalizacja Vantage Towers może zaś wynieść 11,4-14,7 mld euro.

Dla porównania, w ciągu 9 miesięcy ub.r. przychody grupy Vantage Towers wyniosły 725 mln euro, zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) 620 mln euro, a EBITDA po kosztach leasingu (EBITDAal) 394 mln euro.

Organizatorzy IPO podali dziś, że wielkość IPO może urosnąć. Dopuszcza się, że oferta powiększy się o około 35,5 mln akcji (40 proc.) wobec wyjściowego poziomu bazowego. Wówczas wartość IPO urosłaby do 2,8 mld euro.

W zależności od tego ile akcji się sprzeda w ręku Vodafone pozostanie 80-75 proc. spośród około 506 mln akcji, które składają się na kapitał Vantage Towers.

Vantage Towers, posiadająca około 89 tys. masztów i innych instalacji komórkowych w 10 krajach krajach Europy. Portfel ten powstał z połączenia zasobów Vodafone na kilku rynkach, włoskiej firmy infrastrukturalnej Inwit, w której brytyjska grupa ma 33 proc. udziałów i Cornerstone, czyli wieżowym joint venture z Telefoniką w Wielkiej Brytanii.

Składają się nań instalacje współdzielone z innymi operatorami, przy czym w końcu grudnia wskaźnik odzwierciedlający liczbę operatorów w jednej lokalizacji Vantage Towers wynosił 1,39 (bez joint venture we Włoszech i Wielkiej Brytanii). W średnim terminie celuje we wskaźnik 1,5.

Vantage Towers ma zadebiutować we Frankfurcie 18 marca. Chce być firmą dywidendową. Z zysku za rok obrotowy, który kończy 31 marca chce wypłacić w tej formie 280 mln euro. To około 0,55 euro na akcję, a przy cenie 29 euro za akcję w IPO stopa dywidendy to 1,9 proc..

W przyszłości, gdy wskaźnik długu netto odpowiednio obniży się, nie wyklucza dystrybucji dodatkowych środków. Aby było to możliwe proporcja długu netto do EBITDA ma być niższa niż 4.

Telekomy coraz częściej wydzielają sieci masztów do osobnych firm. Chęć dołączenia do wieżowego projektu sygnalizował w ub.r. Stephane Richard, prezes grupy Orange. W tym roku właściciel Orange Polska ogłosił plan powołania spółki wieżowej Totem. Projekt ten na razie nie obejmuje Polski, gdzie Orange Polska współpracuje z T-Mobile Polska (należy do Deutsche Telekom).

W Polsce transakcje sprzedaży udziałów w spółkach wieżowych zainicjowały P4 (Play) i Cyfrowy Polsat. W obu wypadkach inwestorem ma być hiszpańska grupa Cellnex.

Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Październik na minusie. W czwartek Wall Street pogrążona przez Big Tech
Gospodarka światowa
Rośnie zaufanie amerykańskich konsumentów