GUS: przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w górę, zatrudnienie w dół

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie lekko mocniej od oczekiwań. Ponownie spadło przeciętne zatrudnienie, ale ekonomiści spodziewali się, że będzie gorzej.

Publikacja: 19.12.2024 10:31

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie

Foto: Adobe Stock

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 10,5 proc. rok do roku (około 808 zł) i wyniosło 8478,26 zł brutto – podał w czwartek GUS. Średnia oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” wynosiła +10,1 proc. Dwucyfrowa dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się w Polsce (z rzadkimi wyjątkami) od 2022 r. 

Jak wyjaśnia GUS, dynamika wynagrodzeń w listopadzie była nie tylko pod wpływem podwyżek płac, ale też m.in. premii i nagród świątecznych, jubileuszowych oraz nagród z okazji Dnia Górnika. W porównaniu z październikiem, w listopadzie przeciętne wynagrodzenie urosło o ok. 162 zł.

W ujęciu realnym (tj. po uwzględnieniu inflacji 4,7 proc. r./r. w listopadzie), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło o około 5,5 proc.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Dane z sektora przedsiębiorstw obejmują „tylko” firmy zatrudniające przynajmniej dziewięć osób, niemniej są najszybszym i mimo wszystko dobrym wskaźnikiem procesów płacowych w całej gospodarce. Na wysoką, dwucyfrową dynamikę w ostatnich latach wpływały m.in. wysokie podwyżki płacy minimalnej (w 2024 r. o około 20 proc.), ale też silna presja płacowa w wyższych obszarach drabiny płacowej. Jednocześnie prognozy przewidują, że w 2025 r. to tempo będzie stopniowo, acz spadać (choćby ze względu na niższy wzrost wynagrodzenia minimalnego), zapewne bliżej 7-8 proc.

Oczywiście też wysokość przeciętnego wynagrodzenia (oraz dynamika jego zmian) zależy od branży oraz stanowiska. Wysokość „średniej krajowej” jest zawyżana przez najwyższe pensje, a dane z całej gospodarki narodowej wskazują, że około dwie trzecie pracowników zarabia niższe pieniądze.

Jednocześnie w 2024 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie wyraźnie wolniej niż w sferze budżetowej. Dane GUS wskazują, że w tym pierwszym obszarze w pierwszych trzech kwartałach wzrost sięgał około 11,5-12,5 proc. rok do roku, w drugim około 21-25 proc.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w dół

Z czwartkowych danych GUS z sektora przedsiębiorstw wynika też, że w listopadzie ponownie – zgodnie z przewidywaniami – zanotowało spadek przeciętnego zatrudnienia w ujęciu rocznym. Wyniósł on 0,5 proc., lekko mniej od średniej prognoz w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” (-0,6 proc.). 

W listopadzie przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 mln 462,7 tys. etatów. To o ponad 53 tys. mniej niż w styczniu (6 mln 515,7 tys.). Dane GUS wskazują, że rok do roku największy ubytek etatów odnotowano w przetwórstwie przemysłowym (około 30 tys.).

Gospodarka krajowa
W listopadzie chęć do budowania mieszkań przez deweloperów dalej wysoka
Gospodarka krajowa
Są nowe dane z polskiej gospodarki za listopad. Przemysł znów gorzej od prognoz
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wysoka na tle UE. Wina energii i masła
Gospodarka krajowa
Polacy kończą 2024 r. w gorszych nastrojach, niż go zaczęli
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Gospodarka krajowa
Mniej z nas chce oszczędzać na świętach
Gospodarka krajowa
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych sprzeda tysiąc ton masła. To cios w wysokie ceny