Eksport kwitnie, import więdnie. Rekordowa nadwyżka Polski w handlu towarowym

Spadek cen surowców oraz osłabienie popytu konsumpcyjnego w Polsce doprowadziły w lutym do pierwszej od ponad dwóch lat zniżki wartości importu towarów. Eksport wciąż szybko rośnie, dzięki czemu nadwyżka Polski w handlu towarowym sięgnęła najwyższego poziomu od co najmniej 2004 r.

Publikacja: 13.04.2023 15:30

Eksport kwitnie, import więdnie. Rekordowa nadwyżka Polski w handlu towarowym

Foto: Adobestock

Jak wynika z danych, które opublikował w czwartek Narodowy Bank Polski, nadwyżka Polski na rachunku obrotów bieżących – stanowiącym szeroką miarę rozliczeń z zagranicą – podskoczyła do niemal 2,6 mld euro z 2,1 mld euro miesiąc wcześniej. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści spodziewali się przeciętnie, że nadwyżka stopnieje do niespełna 0,3 mld euro z 1,4 mld euro w styczniu, jak wstępnie szacował NBP.  

Od połowy 2021 r. do końca 2022 r. tylko w dwóch miesiącach Polska miała nadwyżkę w obrotach bieżących. W pozostałych miesiącach miała deficyty, dochodzące nawet do 4 mld euro. Był to przede wszystkim skutek wyraźnego pogorszenia salda obrotów towarowych. Od początku br. wyniki handlu towarowego skokowo się poprawiły. W lutym eksport towarów z Polski przewyższył import o 2,2 mld euro – najbardziej od co najmniej 2004 r. W styczniu nadwyżka wyniosła niespełna 1,6 mld euro, a wcześniej przez 19 miesięcy z rzędu Polska miała w handlu towarowym deficyt.

Wartość polskiego eksportu towarów zwiększyła się w lutym (licząc w euro) o 10 proc. rok do roku po zwyżce o 13,1 proc. w styczniu. Z kolei wartość importu zmalała o 5,4 proc. rok do roku po zwyżce o 5,1 proc. miesiąc wcześniej. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści szacowali przeciętnie, że dynamika eksportu wyniosła 11,2 proc. (po 10,8 proc. w styczniu, jak pokazywały wstępne dane NBP), a dynamika importu 2,2 proc. (po 3,1 proc.).

Jak wyjaśnili w komentarzu do tych danych analitycy z NBP, w listopadzie poprawiły się tzw. terms of trade, czyli relacje cen eksportu i importu. Ale do poprawy salda wymiany towarowej przyczyniły się też korzystne zmiany wolumenu eksport i importu. - Korzystnie na saldo handlu zagranicznego wpłynęły zmiany cen w wymianie towarowej z zagranicą. Ceny w eksporcie rosły szybciej niż w imporcie przy ogólnej spadkowej dynamice cen w handlu zagranicznym. Również zmiany w zakresie wolumenu wymiany towarowej wpłynęły pozytywnie na saldo handlu zagranicznego. Realnie eksport zwiększył się przy spadku importu – napisali.

Analitycy z NBP wskazują, że podobnie jak w poprzednich miesiącach, największy wzrost nastąpił w eksporcie środków transportu (części samochodowych, akumulatorów litowo-jonowych oraz samochodów) oraz żywności. W tym drugim przypadku był to jednak głównie efekt wzrostu cen. Z kolei do spadku importu przyczynił się wolniejszy niż w poprzednich miesiącach wzrost wartości sprowadzanych do Polski produktów rolnych (w tym z Ukrainy) oraz paliw. Jednocześnie zmalał import tzw. towarów zaopatrzeniowych, takich jak żelazo i stal oraz półprodukty z tworzyw sztucznych. Jak zauważyli na Twitterze ekonomiści z BNP Paribas BP, to ostatnie zjawisko wskazuje na odwracanie się cyklu kumulacji zapasów w firmach.

Tradycyjnie już Polska odnotowała w lutym dużą, sięgającą niemal 3,4 mld euro, nadwyżkę w międzynarodowej wymianie usług. Zagraniczna sprzedaż usług zwiększyła się o 17,8 proc. rok do roku, a ich import wzrósł o 6 proc. W obu przypadkach były to jednak najmniejsze zwyżki od marca 2021 r., co można wiązać m.in. z hamowaniem inflacji.

Czwartkowe dane NBP wyraźnie wpłynęły na notowania polskiej waluty. Kurs euro po ich publikacji zmalał z około 4,65 zł do niewiele ponad 4,63 zł. Tak nisko nie był od połowy 2022 r.

Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna wzrosła zaskakująco słabo. Co się dzieje?
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka krajowa
W lipcu pogorszyły się nastroje polskich konsumentów
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce nieznacznie przyspieszyła. GUS podał najnowsze dane
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce ma się zacząć na nowo rozkręcać od lipca. Kiedy szczyt?
Gospodarka krajowa
Zaskakujące dane dla Polski. Karuzela z przejęciami zaczęła hamować
Gospodarka krajowa
Wejście Polski do UE znacząco wsparło biznes