Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 1,45 mld euro w I - analitycy

Deficyt na rachunku obrotów bieżących w styczniu spadł wobec poprzedniego miesiąca, uważają analitycy. Według nich, wyniósł on 1.447 mln euro wobec 1.920 mln euro miesiąc wcześniej.

Publikacja: 12.03.2009 17:20

Jedenastu ekonomistów uwzględnionych w ankiecie agencji ISB przewiduje, że deficyt C/A wyniósł w styczniu średnio 1.447 mln euro. Rozbieżności w ich prognozach nie są znaczne i wahają się od 1.100 mln euro do 1.635 mln euro.

"W styczniu oczekujemy w głównej mierze sezonowego spadku deficytu na rachunku obrotów bieżących, co w głównej mierze dotyczy bilansu handlowego, przy oczekiwanych ponad 20-proc. spadkach wartości eksportu i importu. Jednocześnie w kierunku niższego deficytu będzie zapewne oddziaływać silny spadek rozchodów w dochodach, głównie w zakresie reinwestowanych zysków" - powiedziała analityk PKO BP Aleksandra Świątkowska.

Według niej ta kategoria będzie też głównym czynnikiem rocznego spadku deficytu i przy założeniu powyższych prognoz dwunastomiesięczny deficyt na rachunku obrotów bieżących utrzyma się na poziomie 5,3% PKB.

Z analizą ekonomistki PKO BP zgadzają się także inni eksperci, dodając kolejne elementy wpływające na wyraźne poprawę nierównowagi zewnętrznej Polski. Niestety, jak zauważają, wynika to z coraz słabszego eksportu.

"Dane o rachunku obrotów bieżących w coraz większym stopniu pokazują obumierający wręcz handel zagraniczny. Sądzimy, że w styczniu skala spadku zarówno eksportu, jak i importu gwałtownie przybrała na sile i wyniosła ponad 30%r/r dla eksportu oraz ponad 23%r/r dla importu. Tym samym wartość wyeksportowanych dóbr mogła być w styczniu najniższa od 2005 r." - wylicza ekonomistka Raiffesen Bank Polska Marta Petka-Zagajewska.

"Pomimo nadal bardzo słabych wyników w eksporcie, deficyt na rachunku obrotów bieżących prawdopodobnie zmniejszy się w porównaniu ze styczniem. Będzie to przede wszystkim wynikiem poprawy salda transferów bieżących oraz salda usług. W przypadku transferów wsparciem były przepływy środków unijnych, natomiast w przypadku salda usług na poprawę mogło wpłynąć osłabienie złotego i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw" - dodał główny ekonomista banku BGŻ, Dariusz Winek.

Analityk uważa ponadto, że do zmniejszenia deficytu przyczyni się również redukcja importu zaopatrzeniowego i inwestycyjnego, która powinna stopniowo zmniejszać deficyt salda obrotów towarowych.

"Niekorzystnie na skalę deficytu obrotów bieżących będzie wpływała niska nadwyżka na rachunku transferów bieżących - z danych Ministerstwa Finansów wynika, że Polska nie otrzymywała w styczniu funduszy z UE. Do ograniczenia skali nierównowagi przyczyni się natomiast znacząco niższy niż przed rokiem deficyt na rachunku dochodów, co będzie wynikiem wyraźnie niższych dochodów nierezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich" - uzupełnia ekonomista BPH Adam Antoniak.

Natomiast z nieco innego punktu widzenia na grudniowe dane patrzą eksperci X-Trade Brokers. Według nich, bardzo istotna będzie sytuacja na rynku walutowym.

"Ostatnie dwa miesiące minionego roku to bardzo duży spadek wolumenu handlu, co może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje dla pozostałych części gospodarki. W pierwszych miesiącach roku to zjawisko będzie się pogłębiać, jednak skala pogłębienia oraz ewentualny wpływ słabego złotego na wymianę handlową będą niezwykle istotnymi sygnałami po pierwsze w ocenie perspektyw wzrostu, po drugie zaś w ocenie fundamentalnej sytuacji złotego" - podkreśla główny ekonomista X-Trade Przemysław Kwiecień.

NBP poda dane o bilansie płatniczym za grudzień w piątek, 13 marca, o godz. 14:00.

Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku
Gospodarka krajowa
Modlitwa polskich firm. Czyli siedem barier głównych
Gospodarka krajowa
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Gospodarka krajowa
Co dzieje się w sektorze usług w Polsce? Pierwsza taka publikacja GUS