A co z planem sprzedaży innych dużych firm państwowych?
Bumar ma być gotowy do upublicznienia do końca 2013 r. – Trudno mówić o prywatyzacji, bo początkowo dopuszczamy sprzedaż części akcji, jeszcze nie wiemy, jak dużej. Bumar ma ambitny i ważny kontrakt w Indiach, ma też szansę wygrać przetarg w Peru. We wtorek będziemy rozmawiać o przedłużeniu licencji na rosomaki, bo dotychczasowe wyjście na rynki zewnętrzne z tym produktem było nieskuteczne – mówi Baniak.
Wiceminister zapowiedział także, że jeśli nie uda się znaleźć inwestora branżowego dla LOT-u do przełomu lat 2012/2013 (zainteresowany kupnem polskiego przewoźnika są Turkish Airlines), rozważane będzie dofinansowanie spółki (choć jego zdaniem to rozwiązanie średnioterminowe) albo IPO.
– Rozważamy zmianę ustawy o LOT po to, by dostosować ją do standardów UE. Chodzi o utrzymanie statusu przewoźnika wspólnotowego w rozumieniu przepisów Unii, tj. wymóg posiadania przez państwo członkowskie lub jego obywateli ponad 50 proc. udziałów bezpośrednio lub pośrednio przez jedno lub więcej przedsiębiorstw pośredniczących – mówi Baniak. – Na rynku europejskim jest nadpodaż linii lotniczych, trwają procesy konsolidacji, ale są i upadłości. Niektóre prognozy mówią, że przy wysokich cenach paliwa i minimalnych zyskach linii lotniczych można się spodziewać dalszych upadłości. Jednocześnie oficjalne prognozy wskazują na około 4-proc. tempo wzrostu popytu na przewozy?pasażerskie na świecie – dodaje.
Baniak zapowiada, że do końca półrocza powinna się zakończyć sprzedaż 85 proc. akcji kopalń węgla brunatnego Konin i Adamów (Skarb Państwa i ZE PAK parafowały wstępną umowę w tej sprawie).